Vejle lancerer ny uddannelse i it-lederskab

EDB-skolen i Vejle udbyder fra efteråret en pre mba-uddannelse på bachelor-niveau i ledelse. Målgruppen er it-folk, der ønsker at videreuddanne deres lederevner inden for it-området.

- Branchen har et stort behov for en ledelsesmæssig efteruddannelse, så it-folk på en mere kvalificeret og kompetent måde kan tage et ledelsesansvar, siger Bruno Lindskjold, der er leder af EDB-skolen i Vejle.

Første hold på den nye uddannelse begynder 9. september 2005 i Vejle. Deltagerne skal betale 40.000 kroner plus moms. Undervisningen omfatter blandt andet moduler i marketing, systemudvikling, IT-jura og projektledelse. (km)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere