To-i-en-processorer er for entusiasterne

Online-forhandleren It Butikken forventer, at de nye dobbeltprocessorer fra AMD og Intel først kommer bredt ud sidst på sommeren. Høje priser vil begrænse efterspørgslen fra privatkunder.

For privatkunder er processorer med dobbeltkerner for de få inkarnerede computer-entusiaster.

Sådan lyder vurderingen fra direktør Peter Sunesen hos online-forhandleren It Butikken, efter at AMD og Intel med få dages mellemrum lancerede deres dobbeltkerne-processorer i sidste uge.

- Der er selvfølgelig nogle freaks, der altid er helt vilde efter alt det nyeste nye, og for dem er det vigtigt nu at få en processor med dobbelt kerne. Men for den almindelige forbruger med et mere fornuftigt fokus på forholdet mellem pris og ydelse vil de nye processorer ikke være attraktive de næste mange måneder, siger Peter Sunesen.

Han betegner udviklingen af de nye såkaldte dual core-processorer som en naturlig fortsættelse af processorræset.

Forventer høje priser

Lanceringerne fra først Intel og siden AMD handler ifølge Peter Sunesen mest af alt om at komme først og sende signaler.

- Hos mange af vores kunder er der en forventning om, at når en ny processor lanceres, så betyder det også, at den bliver distribueret i hele verden samme dag. Sådan hænger det sjældent sammen. Jeg vil være positivt overrasket, hvis vi allerede i næste uge kan sælge de nye typer af processorer. Der kan hurtigt komme til at gå væsentligt længere, før de kan leveres, siger Peter Sunesen.

Ifølge Peter Sunesen vil de nye dobbeltkerne-processorer i første omgang være mest interessante i forhold til virksomheder med serverløsninger.

- Hvis jeg selv skulle købe en server til 70.000 kroner, ville jeg kunne se en fordel i at købe den største og nyeste processor med det samme, men til hjemmecomputere er dobbeltkerne-processorer indtil videre kun for de virkelige entusiaster, siger Peter Sunesen.

It Butikken har endnu ikke kunne bestille processorer med dobbeltkerner fra Intel eller AMD.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S