Radikale rejser sag om C5-favorisering

It-ordfører Morten Østergaard (R) undrer sig over Erhvervs- og Selskabsstyrelsens favorisering af Microsoft i en gratis firmastartpakke til 40.000 iværksættere. Han vil nu have erhvervs- og økonomiminister Bendt Bendtsen til at svare på, om det var en smutter eller noget, der vil ske igen.

Kritikken af Erhvervs- og Selskabsstyrelsens firmastartpakke i 40.000 eksemplarer med blandt andet gratis prøveversioner af Microsofts økonomisystem C5 får nu Det Radikale Venstres it-ordfører Morten Østergaard til at afkræve erhvervsminister Bendt Bendtsen (K) en forklaring.

Den såkaldte firmastartpakke er blevet kritiseret for, at Erhvervsministeriet via Erhvervs- og Selskabsstyrelsen med valget af eksempelvis Microsoft C5 blåstempler produktet over for nye virksomheder på bekostning af konkurrenter med tilsvarende produkter.

- Fremgangsmåden med firmastartpakken er i mine øjne fundamentalt forkert. Jeg ønsker at få klarhed over, om det er en smutter fra Erhvervsministeriet og Erhvervs- og Selskabsstyrelsen eller om de vil gøre noget tilsvarende igen, siger Morten Østergaard.

§20-spørgsmål til ministeren

Morten Østergaard rejser nu sagen over for erhvervsminister Bendt Bendtsen (K) med et såkaldt §20-spørgsmål.

It-ordføreren fra Det Radikale Venstre spørger blandt andet ministeren, om det er ?Erhvervsministeriets opgave og politik at bestyrke visse kommercielle produkters og leverandørers markedsposition gennem ministeriets aktiviteter?.

I spørgsmålet fremhæver Morten Østergaard firmastartpakken fra Erhvervs- og Selskabsstyrelsen og distributionen af netop Microsofts C5 i 40.000 eksemplarer.

Han spørger endvidere, om den type initiativer bør finde sted i Erhvervsministeriets navn.

Nye initiativer

Efter den første kritik af firmastartpakke ved lanceringen i slutningen af april tilbød Center for Innovativ Administration under Erhvervs- og Selskabsstyrelsen, at virksomheder med konkurrerende ydelser kunne få dem fremhævet på erhvervsportalen Virk.dk for at stille dem lige med Microsoft.

Endvidere oplyste centerleder Peter Pietras, at man i fremtiden ville køre tilsvarende initiativer på en mere formel måde.

- Erhvervs- og Selskabsstyrelsen lægger op til, at den i hovedtræk ikke har gjort noget forkert. Derfor vil jeg gerne høre erhvervsministeren, om det er den generelle opfattelse, at initiativer som det her falder godt i tråd med, hvad der er Erhvervs- og Selskabsstyrelsens opgave. Hvis det er tilfældet, er problemet i mine øjne større end som så, siger Morten Østergaard.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S