Morgen-briefing: Halvdelen af danske ofre for netsvindel får nul hjælp / Svenske Öland ramt af cyberangreb / Hackere til konference fandt flere huller i Samsung Galaxy

Morgen-briefing: Halvdelen af danske ofre for netsvindel får nul hjælp / Svenske Öland ramt af cyberangreb / Hackere til konference fandt flere huller i Samsung Galaxy / Musk er ikke længere verdens rigeste

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mornings. Så er der ti dage til juleaften, og her leverer Computerworld lige en omgang korte men vigtige it-nyheder til dig fra nær og fjern som en slags kalendergave. Ved gavebåndet og pakkebordet: Niels Veileborg

Halvdelen af danske ofre for netsvindel får nul hjælp

Mange danskere bliver udsat for svindel på nettet. Alligevel er det et mindretal af ofrene, der opsøger eller modtager hjælp til at håndtere de digitale krænkelser. Det viser en repræsentativ rundspørge foretaget af Norstat for Telenor.

Her svarer hver fjerde, at de har været udsat for én eller flere former for digitale krænkelser. På trods af dette må ofrene oftest selv håndtere de mange problemer, som sagerne medfører.

Faktisk er det mere undtagelsen end reglen, at danskerne anmelder sager til myndigheder og forsikring eller søger rådgivning i deres omgangskreds, når skaden er sket.

I samme rundspørge svarer halvdelen eller flere af ofrene nemlig, at de slet ikke har modtaget nogen former for hjælp til at håndtere sagerne om f.eks. uønsket billeddeling eller hacking af profiler på sociale medier.

Dette står i skarp kontrast til tilsvarende sager i den fysiske verden som indbrud, hvor politi og forsikringsselskab næsten altid bliver involveret.

Svenske Öland ramt af cyberangreb

De to kommuner på svenske Öland, Mörbylånga og Borgholm, har et fælles it-system, og det er ramt af et cyberangreb, skriver ComputerSweden.

Mörbylånga har helt lukket for internetforbindelsen og har ingen mail-funktion.

Der rapporteres om, at uvedkommende har hentet data i kommunernes systemer, og at der kan gå flere dage, før systemerne fungerer igen.

Hackere til konference fandt flere huller i Samsung Galaxy

Siden 2007 har etiske hackere fra hele verden deltaget i konferencen Pwn2Own i Canada.

Her konkurrerer de om at finde så mange huller i operativsystemer og anden software som mulig, og i år fandt tre forskellige hold sårbarheder i Samsung Galaxy, skriver The Register.

Det udløste en præmie på 50.000 dollars til hvert hold. I alt blev der udbetalt præmier for næsten en million dollars.

Alle sårbarheder rapporteres til de berørte selskaber.

Musk er ikke længere verdens rigeste

Elon Musk er ifølge Forbes blevet overhalet på posten som verdens rigeste af ejeren af luksusvare-koncernen LVMH, Bernard Arnault. Det skriver ComputerSweden.

Elon Musk har angiveligt en formue på 181,3 milliarder dollars, mens Bernard Arnault lige kan mønstre 4,9 milliarder dollars mere i regnskabet.

Jeff Bezos er drattet ned på en fjerdeplads med en beskeden formue på 113,8 milliarder dollars.

Bill Gates er nummer seks på listen efterfulgt af Larry Ellison på syvendepladsen. Steve Ballmer tager 10. pladsen på listen.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S