Porno-fotos lukker over 1.000 elevers skole-mail i Næstved Kommune

Flere end 1.000 elevers mail-konti blev fredag midlertidigt lukket, efter der florerede fotos med pornografisk indhold rundt på elevernes mails.

Artikel top billede

Flere forældre til børn på skoler i Næstved modtog fredag 6. januar en besked på Aula om, at den mail, de bruger i sammenhæng med skolen, var blevet midlertidigt lukket.

Årsagen til lukningen af de mange Google-baserede mail-konti var, at der var blevet delt pornografiske billeder.

Det skriver TV2.

Næstved Kommunes it-afdeling gik straks derefter i gang med at finde ud af, hvad der var sket i forbindelse med delingen af de pornografiske billeder.

Det fortalte Kathrine Ersted Sørensen, der er chef for Center for Skole i Næstved Kommune, til TV2 Øst fredag.

"Vi har et ret finmasket net, der faktisk besværliggør afsendelser af mange typer billeder, så derfor er vi lige nu optagede af at finde ud af, hvad der gør, at de her billeder er kommet igennem," lød det til mediet.

Kathrine Ersted Søren understreger over for mediet, at de omtalte billeder ikke er af eleverne og siger samtidig, at man ikke har noget fuldt overblik over, hvor mange elever, der har modtaget billederne på deres skole-mail.

Tallet er dog over 1.000, lyder det.

Og selvom det ikke er alle eleverne, der har nået at åbne mails med de omtalte billeder, så valgte kommunen at oplyse alle forældrene om mail-lukningen i en fællesbesked på Aula.

Ikke et hackerangreb

Næstved Kommune har ikke politianmeldt sagen, da alt tyder på, at der ikke står et større hackerangreb bag hændelsen.

Kommunens it-afdeling fandt nemlig i løbet af fredagen ud af, at der ikke var tale om en udefrakommende mail eller hacket konti.

"Lige nu tyder det på, at det er "uskyldigt", forstå mig ret. Det er ikke et stort hackerangreb. Det havde vi en bekymring for, og det var også argumentet for at lukke de her konti. Men det tyder altså ikke på, at det er det, der er tale om her," sagde Kathrine Ersted Sørensen til TV2.

Samtidig bliver det oplyst, at Næstved Kommunes it-afdeling er ved at finde ud af, om der kan laves yderligere filtre, der kan sørge for, at mails med den slags indhold ikke kan spredes fremover.

Skulle det ikke lykkes for it-afdelingen at lave et sådant filter, så udelukker den kommunale chef for Center for Skole i Næstved ikke, at elevernes mails må forblive lukkede.

"Når vi finder ud af, hvor mange, der bruger den her mail fast, vil vi overveje, hvad vi gør. Det kan være at lade den forblive lukket," lød det fra Kathrine Ersted Sørensen.

Computerworld har forsøgt at få en kommentar fra It og Digitalisering i Næstved Kommune, men de er ikke vendt tilbage.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse