Porno-fotos lukker over 1.000 elevers skole-mail i Næstved Kommune

Flere end 1.000 elevers mail-konti blev fredag midlertidigt lukket, efter der florerede fotos med pornografisk indhold rundt på elevernes mails.

Artikel top billede

Flere forældre til børn på skoler i Næstved modtog fredag 6. januar en besked på Aula om, at den mail, de bruger i sammenhæng med skolen, var blevet midlertidigt lukket.

Årsagen til lukningen af de mange Google-baserede mail-konti var, at der var blevet delt pornografiske billeder.

Det skriver TV2.

Næstved Kommunes it-afdeling gik straks derefter i gang med at finde ud af, hvad der var sket i forbindelse med delingen af de pornografiske billeder.

Det fortalte Kathrine Ersted Sørensen, der er chef for Center for Skole i Næstved Kommune, til TV2 Øst fredag.

"Vi har et ret finmasket net, der faktisk besværliggør afsendelser af mange typer billeder, så derfor er vi lige nu optagede af at finde ud af, hvad der gør, at de her billeder er kommet igennem," lød det til mediet.

Kathrine Ersted Søren understreger over for mediet, at de omtalte billeder ikke er af eleverne og siger samtidig, at man ikke har noget fuldt overblik over, hvor mange elever, der har modtaget billederne på deres skole-mail.

Tallet er dog over 1.000, lyder det.

Og selvom det ikke er alle eleverne, der har nået at åbne mails med de omtalte billeder, så valgte kommunen at oplyse alle forældrene om mail-lukningen i en fællesbesked på Aula.

Ikke et hackerangreb

Næstved Kommune har ikke politianmeldt sagen, da alt tyder på, at der ikke står et større hackerangreb bag hændelsen.

Kommunens it-afdeling fandt nemlig i løbet af fredagen ud af, at der ikke var tale om en udefrakommende mail eller hacket konti.

"Lige nu tyder det på, at det er "uskyldigt", forstå mig ret. Det er ikke et stort hackerangreb. Det havde vi en bekymring for, og det var også argumentet for at lukke de her konti. Men det tyder altså ikke på, at det er det, der er tale om her," sagde Kathrine Ersted Sørensen til TV2.

Samtidig bliver det oplyst, at Næstved Kommunes it-afdeling er ved at finde ud af, om der kan laves yderligere filtre, der kan sørge for, at mails med den slags indhold ikke kan spredes fremover.

Skulle det ikke lykkes for it-afdelingen at lave et sådant filter, så udelukker den kommunale chef for Center for Skole i Næstved ikke, at elevernes mails må forblive lukkede.

"Når vi finder ud af, hvor mange, der bruger den her mail fast, vil vi overveje, hvad vi gør. Det kan være at lade den forblive lukket," lød det fra Kathrine Ersted Sørensen.

Computerworld har forsøgt at få en kommentar fra It og Digitalisering i Næstved Kommune, men de er ikke vendt tilbage.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S