Porno-fotos lukker over 1.000 elevers skole-mail i Næstved Kommune

Flere end 1.000 elevers mail-konti blev fredag midlertidigt lukket, efter der florerede fotos med pornografisk indhold rundt på elevernes mails.

Artikel top billede

Flere forældre til børn på skoler i Næstved modtog fredag 6. januar en besked på Aula om, at den mail, de bruger i sammenhæng med skolen, var blevet midlertidigt lukket.

Årsagen til lukningen af de mange Google-baserede mail-konti var, at der var blevet delt pornografiske billeder.

Det skriver TV2.

Næstved Kommunes it-afdeling gik straks derefter i gang med at finde ud af, hvad der var sket i forbindelse med delingen af de pornografiske billeder.

Det fortalte Kathrine Ersted Sørensen, der er chef for Center for Skole i Næstved Kommune, til TV2 Øst fredag.

"Vi har et ret finmasket net, der faktisk besværliggør afsendelser af mange typer billeder, så derfor er vi lige nu optagede af at finde ud af, hvad der gør, at de her billeder er kommet igennem," lød det til mediet.

Kathrine Ersted Søren understreger over for mediet, at de omtalte billeder ikke er af eleverne og siger samtidig, at man ikke har noget fuldt overblik over, hvor mange elever, der har modtaget billederne på deres skole-mail.

Tallet er dog over 1.000, lyder det.

Og selvom det ikke er alle eleverne, der har nået at åbne mails med de omtalte billeder, så valgte kommunen at oplyse alle forældrene om mail-lukningen i en fællesbesked på Aula.

Ikke et hackerangreb

Næstved Kommune har ikke politianmeldt sagen, da alt tyder på, at der ikke står et større hackerangreb bag hændelsen.

Kommunens it-afdeling fandt nemlig i løbet af fredagen ud af, at der ikke var tale om en udefrakommende mail eller hacket konti.

"Lige nu tyder det på, at det er "uskyldigt", forstå mig ret. Det er ikke et stort hackerangreb. Det havde vi en bekymring for, og det var også argumentet for at lukke de her konti. Men det tyder altså ikke på, at det er det, der er tale om her," sagde Kathrine Ersted Sørensen til TV2.

Samtidig bliver det oplyst, at Næstved Kommunes it-afdeling er ved at finde ud af, om der kan laves yderligere filtre, der kan sørge for, at mails med den slags indhold ikke kan spredes fremover.

Skulle det ikke lykkes for it-afdelingen at lave et sådant filter, så udelukker den kommunale chef for Center for Skole i Næstved ikke, at elevernes mails må forblive lukkede.

"Når vi finder ud af, hvor mange, der bruger den her mail fast, vil vi overveje, hvad vi gør. Det kan være at lade den forblive lukket," lød det fra Kathrine Ersted Sørensen.

Computerworld har forsøgt at få en kommentar fra It og Digitalisering i Næstved Kommune, men de er ikke vendt tilbage.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS