Det kommunale it-system KY har ulovligt trukket kontanthjælp fra borgere

Kombit og Netcompany har uden held i flere år forsøgt at sætte en stopper for problemer med det omstridte KY-system, som ulovligt har beskåret borgeres kontanthjælp. Manuel workaround er nu på plads.

Artikel top billede

(Foto: Kombit/PR)

Ifølge Version2 har der været problemer med at håndtere den såkaldte 225-timersregel i systemet, lige siden de første brugertest i 2019.

Fejlen har betydet, at et antal danskere har fået reduceret deres kontanthjælp på baggrund af de automatiske beregninger og altså uden sagsbehandling

Vicedirektør i Kombit, Mikkel Tang Hedegaard, meddeler per mail til Version2, at Kombit ikke er tilfreds med de vedvarende problemer, som bunder i, at lovgivningen på området er kompleks.

"Samlet set er 225-timers regel et komplekst regelsæt, hvorfor den konkrete udfordring ikke kan løses isoleret set. Det er en omfattende opgave, der kræver juridisk analyse, forretningsafklaringer og fokus på, at hele regelsættet er korrekt understøttet," meddeler han.

Han meddeler, at Kombit og Netcompany siden september har været på plads med en workaround i systemet, som sikrer en korrekt sagsbehandling.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S