Biden pønser på et totalt eksportforbud af teknologi til Huawei

Biden-regeringen overvejer at stoppe med at udstede tilladelser til amerikanske virksomheder, der sælger teknologi til kinesiske Huawei.

Artikel top billede

Den amerikanske regering med præsident Biden i spidsen overvejer lige nu fuldstændig at afskære den kinesiske tech-gigant Huawei fra at kunne modtage amerikansk teknologi.

Det fortæller regeringskilder til The Wall Street Journal (WSJ).

Skulle overvejelserne blive til virkelighed, vil det være endnu et amerikansk indgreb i kinesiske virksomheders mulighed for at fungere i USA - eller andre steder ved hjælp af amerikansk teknologi.

Det sker ifølge mediet på grund af de sikkerhedsrisici, kinesiske virksomheder udgør for den nationale sikkerhed i USA, fordi virksomhederne har tæt forbindelse til det kinesiske styre.

En sådan beslutning vil i særlig grad få konsekvenser for chipproducenterne Intel og Qualcomm, der begge fortsat forsyner Huawei med teknologi. Ifølge WSJ har de to selskaber fået at vide, at det er et godt tidspunkt at træde lidt på bremsen i forhold til salg til den kinesiske virksomhed.

Allerede i 2019 besluttede den daværende Trump-administration, at Huawei skulle placeres på den såkaldte ’entitiy list’, der er en liste over virksomheder, der anses for at være en trussel mod nationalsikkerheden.

Det kræver derfor særlig godkendelse fra de amerikanske myndigheder, hvis amerikanske virksomheder skal eksportere teknologi til virksomheder på listen.

Senere besluttede myndighederne i USA, at amerikanske virksomheder fortsat kunne sælge teknologi til Huawei, så længe det ikke udgjorde nogen trussel mod nationalsikkerheden.

Og det er altså disse tilladelser, den nuværende Biden-administration overvejer helt at sløjfe. Det er dog endnu ikke besluttet, rapporterer WSJ.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job