Biden pønser på et totalt eksportforbud af teknologi til Huawei

Biden-regeringen overvejer at stoppe med at udstede tilladelser til amerikanske virksomheder, der sælger teknologi til kinesiske Huawei.

Artikel top billede

Den amerikanske regering med præsident Biden i spidsen overvejer lige nu fuldstændig at afskære den kinesiske tech-gigant Huawei fra at kunne modtage amerikansk teknologi.

Det fortæller regeringskilder til The Wall Street Journal (WSJ).

Skulle overvejelserne blive til virkelighed, vil det være endnu et amerikansk indgreb i kinesiske virksomheders mulighed for at fungere i USA - eller andre steder ved hjælp af amerikansk teknologi.

Det sker ifølge mediet på grund af de sikkerhedsrisici, kinesiske virksomheder udgør for den nationale sikkerhed i USA, fordi virksomhederne har tæt forbindelse til det kinesiske styre.

En sådan beslutning vil i særlig grad få konsekvenser for chipproducenterne Intel og Qualcomm, der begge fortsat forsyner Huawei med teknologi. Ifølge WSJ har de to selskaber fået at vide, at det er et godt tidspunkt at træde lidt på bremsen i forhold til salg til den kinesiske virksomhed.

Allerede i 2019 besluttede den daværende Trump-administration, at Huawei skulle placeres på den såkaldte ’entitiy list’, der er en liste over virksomheder, der anses for at være en trussel mod nationalsikkerheden.

Det kræver derfor særlig godkendelse fra de amerikanske myndigheder, hvis amerikanske virksomheder skal eksportere teknologi til virksomheder på listen.

Senere besluttede myndighederne i USA, at amerikanske virksomheder fortsat kunne sælge teknologi til Huawei, så længe det ikke udgjorde nogen trussel mod nationalsikkerheden.

Og det er altså disse tilladelser, den nuværende Biden-administration overvejer helt at sløjfe. Det er dog endnu ikke besluttet, rapporterer WSJ.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job