Biden pønser på et totalt eksportforbud af teknologi til Huawei

Biden-regeringen overvejer at stoppe med at udstede tilladelser til amerikanske virksomheder, der sælger teknologi til kinesiske Huawei.

Artikel top billede

Den amerikanske regering med præsident Biden i spidsen overvejer lige nu fuldstændig at afskære den kinesiske tech-gigant Huawei fra at kunne modtage amerikansk teknologi.

Det fortæller regeringskilder til The Wall Street Journal (WSJ).

Skulle overvejelserne blive til virkelighed, vil det være endnu et amerikansk indgreb i kinesiske virksomheders mulighed for at fungere i USA - eller andre steder ved hjælp af amerikansk teknologi.

Det sker ifølge mediet på grund af de sikkerhedsrisici, kinesiske virksomheder udgør for den nationale sikkerhed i USA, fordi virksomhederne har tæt forbindelse til det kinesiske styre.

En sådan beslutning vil i særlig grad få konsekvenser for chipproducenterne Intel og Qualcomm, der begge fortsat forsyner Huawei med teknologi. Ifølge WSJ har de to selskaber fået at vide, at det er et godt tidspunkt at træde lidt på bremsen i forhold til salg til den kinesiske virksomhed.

Allerede i 2019 besluttede den daværende Trump-administration, at Huawei skulle placeres på den såkaldte ’entitiy list’, der er en liste over virksomheder, der anses for at være en trussel mod nationalsikkerheden.

Det kræver derfor særlig godkendelse fra de amerikanske myndigheder, hvis amerikanske virksomheder skal eksportere teknologi til virksomheder på listen.

Senere besluttede myndighederne i USA, at amerikanske virksomheder fortsat kunne sælge teknologi til Huawei, så længe det ikke udgjorde nogen trussel mod nationalsikkerheden.

Og det er altså disse tilladelser, den nuværende Biden-administration overvejer helt at sløjfe. Det er dog endnu ikke besluttet, rapporterer WSJ.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S