Biden pønser på et totalt eksportforbud af teknologi til Huawei

Biden-regeringen overvejer at stoppe med at udstede tilladelser til amerikanske virksomheder, der sælger teknologi til kinesiske Huawei.

Artikel top billede

Den amerikanske regering med præsident Biden i spidsen overvejer lige nu fuldstændig at afskære den kinesiske tech-gigant Huawei fra at kunne modtage amerikansk teknologi.

Det fortæller regeringskilder til The Wall Street Journal (WSJ).

Skulle overvejelserne blive til virkelighed, vil det være endnu et amerikansk indgreb i kinesiske virksomheders mulighed for at fungere i USA - eller andre steder ved hjælp af amerikansk teknologi.

Det sker ifølge mediet på grund af de sikkerhedsrisici, kinesiske virksomheder udgør for den nationale sikkerhed i USA, fordi virksomhederne har tæt forbindelse til det kinesiske styre.

En sådan beslutning vil i særlig grad få konsekvenser for chipproducenterne Intel og Qualcomm, der begge fortsat forsyner Huawei med teknologi. Ifølge WSJ har de to selskaber fået at vide, at det er et godt tidspunkt at træde lidt på bremsen i forhold til salg til den kinesiske virksomhed.

Allerede i 2019 besluttede den daværende Trump-administration, at Huawei skulle placeres på den såkaldte ’entitiy list’, der er en liste over virksomheder, der anses for at være en trussel mod nationalsikkerheden.

Det kræver derfor særlig godkendelse fra de amerikanske myndigheder, hvis amerikanske virksomheder skal eksportere teknologi til virksomheder på listen.

Senere besluttede myndighederne i USA, at amerikanske virksomheder fortsat kunne sælge teknologi til Huawei, så længe det ikke udgjorde nogen trussel mod nationalsikkerheden.

Og det er altså disse tilladelser, den nuværende Biden-administration overvejer helt at sløjfe. Det er dog endnu ikke besluttet, rapporterer WSJ.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S