Sådan har TV 2 Play bekæmpet deling af adgangskoder

Både TV2 og Netflix gøre i øjeblikket en øget insats for at dæmme op for deling af adgangskoder. Bliv klogere på årsagerne her.

Artikel top billede

Det er udbredt praksis hos mange, at de deler adgangskoderne til deres streamingtjenester med familie og venner.

Men som Computerworld tidligere har beskrevet besluttede streamingiganten Netflix i fjor, at selskabet vil sætte en stopper for det, og herhjemme har TV2’s streamingtjenester TV2 Play også gennem den seneste tid haft succes med at dæmme op for det.

Det skriver Politiken.

Således har TV2 med en række ganske simple tiltag på kort tid reduceret antallet brugere, der i strid med reglerne har delt deres adgangskoder fra 300.000 til 250.000.

Forsøgt sig med kommunikation

TV2 oplyser til Politiken, at tv-stationen i første gang om blot har informeret brugeren om, at de netop har logget på fra en nyhed enhed samt at deling af abonnementer kun er tilladt inden for husstanden.

“Bare det, at vi er begyndt at kommunikere de her ting, har faktisk en adfærdsregulerende effekt«, siger Stig Møller Christensen, digital direktør for TV2 til Politiken .

Ifølge Politiken bliver det anslåes at deling adgangskoder i strid med reglerne koster tv-stationen et tre-cifret millionbeløb om året, og TV2 overvejer i øjeblikket, hvilke konsekvenser det skal have, hvis brugerne ignorer mailen og og fortsætter med at bryde reglerne.

Streaminggigant ser stort potentiale

Netflix har ligeledes vurderet, at det vil være en stor økonomisk gevinst at hente, hvis man kan dæmme op for den omfangsrige deling af adgangskoder.

”De udgør en stor mulighed for os, da disse husholdninger allerede ser Netflix og nyder vores tjeneste,” lød det sidste fra selskabet i et brev til aktionærne.

Netflix har dog tidligere oplyst, at man også har set forretningsmæssige fordele ved ikke at skride inden for delingen af adgangskoder.

”Deling har bidraget til vores vækst ved at få flere folk til at bruge og nyde Netflix, og vi har allerede forsøgt at gøre deling indenfor en husholdning let med features som profiler og mulighed for flere samtidige streams. Selvom disse løsninger har været meget populære har de også skabt forvirring om, hvorvidt man må dele Netflix med andre husholdninger,” lød det fra selskabet sidste år.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S