Sådan har TV 2 Play bekæmpet deling af adgangskoder

Både TV2 og Netflix gøre i øjeblikket en øget insats for at dæmme op for deling af adgangskoder. Bliv klogere på årsagerne her.

Artikel top billede

Det er udbredt praksis hos mange, at de deler adgangskoderne til deres streamingtjenester med familie og venner.

Men som Computerworld tidligere har beskrevet besluttede streamingiganten Netflix i fjor, at selskabet vil sætte en stopper for det, og herhjemme har TV2’s streamingtjenester TV2 Play også gennem den seneste tid haft succes med at dæmme op for det.

Det skriver Politiken.

Således har TV2 med en række ganske simple tiltag på kort tid reduceret antallet brugere, der i strid med reglerne har delt deres adgangskoder fra 300.000 til 250.000.

Forsøgt sig med kommunikation

TV2 oplyser til Politiken, at tv-stationen i første gang om blot har informeret brugeren om, at de netop har logget på fra en nyhed enhed samt at deling af abonnementer kun er tilladt inden for husstanden.

“Bare det, at vi er begyndt at kommunikere de her ting, har faktisk en adfærdsregulerende effekt«, siger Stig Møller Christensen, digital direktør for TV2 til Politiken .

Ifølge Politiken bliver det anslåes at deling adgangskoder i strid med reglerne koster tv-stationen et tre-cifret millionbeløb om året, og TV2 overvejer i øjeblikket, hvilke konsekvenser det skal have, hvis brugerne ignorer mailen og og fortsætter med at bryde reglerne.

Streaminggigant ser stort potentiale

Netflix har ligeledes vurderet, at det vil være en stor økonomisk gevinst at hente, hvis man kan dæmme op for den omfangsrige deling af adgangskoder.

”De udgør en stor mulighed for os, da disse husholdninger allerede ser Netflix og nyder vores tjeneste,” lød det sidste fra selskabet i et brev til aktionærne.

Netflix har dog tidligere oplyst, at man også har set forretningsmæssige fordele ved ikke at skride inden for delingen af adgangskoder.

”Deling har bidraget til vores vækst ved at få flere folk til at bruge og nyde Netflix, og vi har allerede forsøgt at gøre deling indenfor en husholdning let med features som profiler og mulighed for flere samtidige streams. Selvom disse løsninger har været meget populære har de også skabt forvirring om, hvorvidt man må dele Netflix med andre husholdninger,” lød det fra selskabet sidste år.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub