Fortrolig rapport: Nordkorea hackede sig til rekordstort milliardbeløb i 2022

Berygtet nordkoreansk hackergruppe havde stor succes med at stjæle milliardbeløb i 2022, lyder det i en fortrolig FN-rapport.

Artikel top billede

(Foto: Micha Brändli, Unsplash)

Det kommunistiske styre med Kim Jong-Un i spidsen hackede sig i 2022 til værdier svarende til et beløb på op mod syv milliarder kroner.

Det skriver Reuters på grundlag af en fortrolig FN-rapport, mediet har set mandag.

Ifølge mediet lyder det i rapporten, at det er lykkedes det nordkoreanske styre at stjæle et beløb svarende til en værdi på mellem 630 millioner dollar og en milliard dollar. Det svarer til mellem 4,4 og 6,9 milliarder kroner.

Det store beløb er kommet gennem krypto-tyverier samt gennem de såkaldte ransomware-angreb, hvor ondsindede hackere simpelthen låser adgangen til en virksomheds eller privatpersons data med en krypteringsnøgle.

Herefter afkræver hackerne et stort beløb fra offeret for at give adgangen til de låste data tilbage til de(n) retmæssige ejer(e), rapporterer mediet.

Berygtet gruppe menes at stå bag.

Angrebene er primært blevet foretaget af den kriminelle hackergruppe Lazarus samt en række grupper, der har tilknytning til gruppen, lyder det ifølge Reuters.

Gruppen er en af verdens mest berygtede hackergrupper og stod blandt andet krypto-tyveri i marts 2022.

Her blev der stjålet kryptovaluta for 615 millioner dollar, svarende til 4,2 milliarder kroner, fra spillere i det udbredte online-spil Axie Infinity.

Kryptotyveriet blev dengang vurderet til at være et af de største nogensinde.

Ifølge de amerikanske myndigheder er det den nordkoreanske efterretningstjeneste, der står bag gruppen Lazarus.

"Gennem vores efterforskning er vi i stand til at bekræfte, at Lazarus Group og APT38, som er aktører tilknyttet Nordkorea, er ansvarlige for dette tyveri," lød det dengang i en udtalelse fra det amerikanske forbundspoliti FBI i en udtalelse.

Lazarus kom på radaren tilbage i 2014, hvor gruppen blev beskyldt for at hacke Sony Pictures og efterfølgende offentliggøre følsomme data.

Dengang forlangte gruppen, at Sony skulle trække filmen The Interview tilbage. Komediefilmen handler om to journalister, der planlægger at myrde den nordkoreanske leder Kim Jong-Un.

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS