En af verdens mest berygtede hacker-grupper er begyndt at anvende Windows Update til at sprede malware

Den nord-koreanske hackergruppe Lazarus er begyndt at sprede malware via Windows Update.

Artikel top billede

(Foto: Fotis Fotopoulos)

Den berygtede nord-koreanske hacker-gruppe Lazarus er begyndt at sprede malware via Microsoft Update.

Lazarus har ifølge sikkerhedsselskabet Malwarebytes nemlig tilføjet Windows Update-klienten til sin såkaldte LOLbins-liste.

LOLbins står for ‘living-off-the-land-binaries’ og er udtryk for hacker-gruppens liste over bredt anvendte og tilladte systemfiler, som kan udnyttes til at plante malware.

Malwarebytes har registreret den nye angrebs-metode fra Lazarus under analysen af et spearphishing-angreb, som hackerne har camoufleret som dokumenter fra Lockheed Martin.

Åbner man de inficerede attachements i mailen, vil en embedded macro plante en WindowsUpdateConf.lnk-fil i startup-filen og en DLL-fil med navnet wuaueng.dll i en Windows/System32-folder, hedder det.

Lnk-filen kan dernæst anvendes til at starte WSUS/Windows Update-klienten til at afvikle en kommando, som oploader hackernes malware.

Malwarebytes kalder metoden for ‘interessant.’

“Det er en interessant teknik, som Lazarus anvender til at afvikle gruppens skadelige DLL ved at anvende Windows Update Client til at omgå sikkerheds-værktøjer,” lyder det fra Malwarebytes.

Du kan læse mere om den konkrete metode, som Lazarus ifølge Malwarebytes vil anvende ved at klikke her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Konsulenter til IT-kontraktstyring og IT-udbud til gennemgførelse af IT-anskaffelser i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist til en hverdag der aldrig bliver hverdag

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg