Efter dom: Politiets brug af spion-programmet Palantir skal gåes efter med tættekam

Flere tyske delstater reviderer deres brug af Palantir-software efter dom fra den tyske forfatningsdomstol.

Artikel top billede

Den tyske forfatningsdomstol traf i februar måned en afgørelse mod de tyske delstater Hesse og Hamburg, hvilket har tvunget de to stater til at ændre måden, hvorpå staternes politikorps benytter Palantir-software.

Forfatningsdomstolen slog fast, at den lov, der havde tilladt brugen af blandt andet data mining, blev anvendt for bredt og dermed krænkede retten til privatliv, rapporterer Financial Times.

Dommen har nu også fået delstaterne Bayern og Nordrhein-Westfalen til at undersøge, hvordan Palantir-softwaren benyttes af de to staters politikorps.

Den tyske dom og europæiske privacy-advokater modstand mod softwaren kan få betydning for Palantirs ekspansionsplaner i Europa, lyder det.

Dog har tysk politi meddelt, at Palantir-software fortsat vil blive brugt i Europas befolkningsrigeste land.

Den tyske delstat Bayern har underskrevet en rammeaftale på 25 millioner euro - 186 millioner kroner - med Palantir, som andre tyske stater kan vælge at slutte sig til, og som kan være med til at fremskynde brugen af Palantir-software i hele landet.

Nordrhein-Westphalen, som underskrev en Palantir-aftale på over 20 millioner euro i 2020, har bedt lokale eksperter om at vurdere, om det har brug for at ændre sin lovgivning på statsniveau grundet den nye dom.

Bruges af dansk politi

Palantir er kendt for at levere big data- og analyseværktøjer, der kan bruges til at opklare forbrydelser og bliver derfor brugt af regeringer og efterretningstjeneste i store dele af verden.

Eksempelvis har det danske politi siden 2018 anvendt it-systemet Pol-intel, der bygger på Palantirs værktøjer. Systemet gør politiet i stand til hurtigere at bearbejde data, når en forbrydelse finder sted.

Selskabet er dog ofte blevet mødt af kritik, fordi dets værktøjer kan bruges i overvågningssammenhæng.

Selskabet har blandt andet tidligere fået kritik for sit samarbejde med de amerikanske immigrationsmyndigheder, der bruger Palantirs værktøjer i forbindelse med udvisningssager.

Palantir blev stiftet i 2003 og selskabet har den berømte og berygtede amerikanske investor og PayPal-stifter Peter Thiel som en af sine medstiftere.

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks