EU vil forbyde politiets brug af ansigtskendelsesteknologi

EU-parlamentet opfordrer nu alle medlemslande til at forbyde brugen af ansigtsgenkendelse i det offentlige rum, og samtidig indskrænke politiets brug af AI.

Artikel top billede

EU-parlamentet vil sætte en stopper for politiets brug af ansigtsgenkendelsesteknologi.

Det gælder både anvendelsen af teknologien til masseovervågning i det offentlige rum, men også brugen til prediktivt politiarbejde, skriver Politico.

Det prediktive politiarbejde er en mere kontroversiel praksis, hvor AI benyttes til at profilere potentielle kriminelle, før forbrydelsen overhovedet er begået.

Onsdag vedtog et stort flertal af EU-parlamentets medlemmer denne ikkebindende resolution, der opfordrer medlemslandene til at forbyde politiets brug af ansigtsgenkendelse.

Argumenterne for forbuddet lyder, at retshåndhævelse via kunstig intelligens udgør en række risici. Heriblandt uigennemsigtig beslutningstagen, diskrimination, indtrængen i privatlivet og besvær med at beskytte personoplysninger, lyder det.

Parlamentsmedlemmerne sigter ligeledes efter et forbud mod brugen af private databaser til ansigtsgenkendelse. Ligesom de databaser, der bruges af det kontroversielle selskab Clearview AI.

Dansk politi afviser brug af Clearview AI

Det danske politi afviste i 2020 at have benyttet sig af Clearview AI.

Efterfølgende er det kommet frem, via data om prøveperioden, at NC3, der er Rigspolitiets Nationale Cyber Crime Center, har søgt i programmet op til 50 gange.

På trods af den nyfundne data afviser Rigspolitiet stadig at have benyttet programmet.

"Rigspolitiet kan fortsat afvise, at Rigspolitiet modtager varer og/eller tjenesteydelser fra Clearview Al og ikke på noget tidspunkt har været kunde hos virksomheden. Oplysningerne om, at vores medarbejdere skulle have foretaget mellem 11 og 50 søgninger i Clearviews system, kan vi ikke genkende," skrev Thomas Rudbeck, der er fungerende pressechef hos Rigspolitiet i en mail til Computerworld i september

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S