Bog: Bryd bias - og skab diversitet, inklusion og lige muligheder på arbejdspladsen

Midt i april kan du blive klogere på bias og ledelse med bogen "Bryd bias" af biasforsker Joan C. Williams.

Artikel top billede

I 2012 udgav Daniel Kahneman klassikeren ”Thinking fast and slow”, blandt andet på baggrund af hans arbejde der ledte til nobelprisen i økonomi.

Bogens succes var med til at popularisere bias-begrebet der udfordrer hvor rationelt vi handler og hvor bevidste vi egentligt er om vores egne valg.

Vi har skrevet om begrebet før her, hvor chefredaktøren blev glad for sin mekanikerregning, og han henviste denne artikel fra amerikanske The Atlantic om alle de forskellige bias, som kan påvirke dine beslutninger.

Samtidig arbejder virksomheder som Pleo aktivt med bias og fordomme for at sikre en tryg arbejdsplads. Læs om det arbejde her.

Midt i april kan du selv blive klogere på bias og ledelse. For der udgiver Djøf Forlag ledelsesbogen Bryd bias af biasforsker Joan C. Williams med forord af professor og ledelsesforsker Sara Louise Muhr.

I bogen afliver Joan C. Williams myter og præsenterer læseren for ny forskning og en lang række tankevækkende eksempler og cases fra sine omfattende virksomhedsundersøgelser, der taler direkte ind i problematikkerne.

Med de mange gode råd klæder hun lederen konkret på til biasarbejdet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos