MobilePays topchef, Claus Bunkenborg, fratræder: Ny topchef allerede udnævnt

MobilePays danske topchef, Claus Bunkenborg, fratræder sin stilling med sidste arbejdsdag om to uger. Selskabet har allerede udnævnt hans afløser.

Artikel top billede

(Foto: MobilePay)

MobilePays danske topchef, Claus Bunkenborg, fratræder sin stilling og har sidste arbejdsdag med udgangen af april.

Det sker efter knap fire år som CEO for selskabet. Claus Bunkenborg var inden, han kom til MobilePay, i en årrække ansat i Dansk Bank i forskellige topstillinger.

Claus Bunkenborg meddeler, at topjobbet ikke er faldet ud, som han havde forventet, efter MobilePay i fjor fusionerede med norske Vipps med henblik på at skabe en fællesnordisk betalingstjeneste, Vipps MobilePay med Rune Garborg som CEO.

”Nogle gange etablerer man en ny relation med de bedste intentioner, men må bare erkende, at det ikke falder ud som forventet, og at det derfor er bedst at gå hver sin vej. Desværre er det endt med at blive min konklusion omkring min rolle i Vipps MobilePay-fusionen,” meddeler Claus Bunkenborg.

“Jeg har derfor aftalt med Rune Garborg, at jeg forlader selskabet ved udgangen af april, når fusionen er på plads og min rolle som CEO i MobilePay dermed forsvinder,” lyder det fra den afgående direktør.

Selskabet har allerede udnævnt Anette Bøje som ny landechef for MobilePay i Danmark. Hun kommer fra en intern stillnig som chef for salg, marketing og kommunikation.

“Vi skilles som venner og jeg ønsker virksomheden det bedste,” meddeler Claus Bunkenborg.

Han vil nu bruge de næste par måneder på at gå lange ture og drikke en masse kaffe, mens han funderer over, hvad han nu vil kaste sig over, meddeler han.

“Selv vil jeg nu tænke mig grundigt om, før jeg indleder jagten på mit næste drømmejob,” lyder det fra Claus Bunkenborg.

MobilePay har netop efter stort underskud åbnet for, at brugerbetaling kan blive en mulighed i fremtiden.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse