MobilePays topchef, Claus Bunkenborg, fratræder: Ny topchef allerede udnævnt

MobilePays danske topchef, Claus Bunkenborg, fratræder sin stilling med sidste arbejdsdag om to uger. Selskabet har allerede udnævnt hans afløser.

Artikel top billede

(Foto: MobilePay)

MobilePays danske topchef, Claus Bunkenborg, fratræder sin stilling og har sidste arbejdsdag med udgangen af april.

Det sker efter knap fire år som CEO for selskabet. Claus Bunkenborg var inden, han kom til MobilePay, i en årrække ansat i Dansk Bank i forskellige topstillinger.

Claus Bunkenborg meddeler, at topjobbet ikke er faldet ud, som han havde forventet, efter MobilePay i fjor fusionerede med norske Vipps med henblik på at skabe en fællesnordisk betalingstjeneste, Vipps MobilePay med Rune Garborg som CEO.

”Nogle gange etablerer man en ny relation med de bedste intentioner, men må bare erkende, at det ikke falder ud som forventet, og at det derfor er bedst at gå hver sin vej. Desværre er det endt med at blive min konklusion omkring min rolle i Vipps MobilePay-fusionen,” meddeler Claus Bunkenborg.

“Jeg har derfor aftalt med Rune Garborg, at jeg forlader selskabet ved udgangen af april, når fusionen er på plads og min rolle som CEO i MobilePay dermed forsvinder,” lyder det fra den afgående direktør.

Selskabet har allerede udnævnt Anette Bøje som ny landechef for MobilePay i Danmark. Hun kommer fra en intern stillnig som chef for salg, marketing og kommunikation.

“Vi skilles som venner og jeg ønsker virksomheden det bedste,” meddeler Claus Bunkenborg.

Han vil nu bruge de næste par måneder på at gå lange ture og drikke en masse kaffe, mens han funderer over, hvad han nu vil kaste sig over, meddeler han.

“Selv vil jeg nu tænke mig grundigt om, før jeg indleder jagten på mit næste drømmejob,” lyder det fra Claus Bunkenborg.

MobilePay har netop efter stort underskud åbnet for, at brugerbetaling kan blive en mulighed i fremtiden.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job