MobilePays topchef, Claus Bunkenborg, fratræder: Ny topchef allerede udnævnt

MobilePays danske topchef, Claus Bunkenborg, fratræder sin stilling med sidste arbejdsdag om to uger. Selskabet har allerede udnævnt hans afløser.

Artikel top billede

(Foto: MobilePay)

MobilePays danske topchef, Claus Bunkenborg, fratræder sin stilling og har sidste arbejdsdag med udgangen af april.

Det sker efter knap fire år som CEO for selskabet. Claus Bunkenborg var inden, han kom til MobilePay, i en årrække ansat i Dansk Bank i forskellige topstillinger.

Claus Bunkenborg meddeler, at topjobbet ikke er faldet ud, som han havde forventet, efter MobilePay i fjor fusionerede med norske Vipps med henblik på at skabe en fællesnordisk betalingstjeneste, Vipps MobilePay med Rune Garborg som CEO.

”Nogle gange etablerer man en ny relation med de bedste intentioner, men må bare erkende, at det ikke falder ud som forventet, og at det derfor er bedst at gå hver sin vej. Desværre er det endt med at blive min konklusion omkring min rolle i Vipps MobilePay-fusionen,” meddeler Claus Bunkenborg.

“Jeg har derfor aftalt med Rune Garborg, at jeg forlader selskabet ved udgangen af april, når fusionen er på plads og min rolle som CEO i MobilePay dermed forsvinder,” lyder det fra den afgående direktør.

Selskabet har allerede udnævnt Anette Bøje som ny landechef for MobilePay i Danmark. Hun kommer fra en intern stillnig som chef for salg, marketing og kommunikation.

“Vi skilles som venner og jeg ønsker virksomheden det bedste,” meddeler Claus Bunkenborg.

Han vil nu bruge de næste par måneder på at gå lange ture og drikke en masse kaffe, mens han funderer over, hvad han nu vil kaste sig over, meddeler han.

“Selv vil jeg nu tænke mig grundigt om, før jeg indleder jagten på mit næste drømmejob,” lyder det fra Claus Bunkenborg.

MobilePay har netop efter stort underskud åbnet for, at brugerbetaling kan blive en mulighed i fremtiden.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job