18 år gammelt slagsmål afgjort: TDC-ejere skal betale gigantisk skatteregning

Kapitalfondene, der tidligere ejede TDC, får et gigantisk skattesmæk, efter der ved Højesteret er faldet dom i en mangeårig og principiel skattesag.

Artikel top billede

(Foto: TDC)

De fem kapitalfonde, der i 2006 købte den danske telegigant TDC, skal nu betale en kæmpe skatteregning på 817.238.912 kroner.

Det har Højesteret netop besluttet, og dermed er der sat punktum i en sag om beskatning af penge, der via en sindrig selskabskonstruktion blev sendt fra Danmark til det skattemæssigt mere lukrative Luxembourg.

I centrum for den langvarige sag står selskabet Nordic Telephone Company (NTC), som i 2005 købte 87,5 procent af aktierne i TDC.

Bag NTC stod de fem kapitalfonde Apax, KKR, Providence, Blackstone og Permira.

Også dømt i januar

Allerede i januar blev TDC-ejerne dømt til at betale cirka 250 millioner kroner i skat ud af et udbytte på 1,05 milliarder kroner, som blev udført fra til et ejernes selskab Luxembourg.

Et selskab, der dog ifølge Højesteret blot var et gennemstrømningsselskab.

I den seneste dom slår Højesteret desuden fast, at TDC-ejerne skal betale 817 millioner kroner i skat af renter, som trukket fra i TDC’s overskud.

Sagen har været undervejs 18 år og tidligere været behandlet i både Skatterådet, Landsskatteretten og senest i Østre Landsret. Her blev for to år siden afsagt dom i sagen, der efterfølgende blev anket til Højestret.

Du kan læse dommen fra Højesteret her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse