Kæmpe skatteregning på vej til tidligere TDC-ejere for at føre milliarder af TDC-kroner ud af landet

Der er kæmpe skatteregning på vej til de fem kapitalfonde, der via selskabet Nordic Telephone Company i syv år ejede TDC. Kapitalfondene flyttede systematisk milliarder af kroner ud af Danmark, konkluderer Østre Landsret i ny dom.

Artikel top billede

(Foto: TDC)

De fem kapitalfonde, der via selskabet Nordic Telephone Company ejede TDC i syv år, står til at skulle betale flere hundrede millioner kroner i skat til den danske statskasse.

Sådan kan konsekvensen nemlig blive af torsdagens afgørelse i Østre Landsret i det langvarige opgør mellem Nordic Telephone Company og det danske skattevæsen.

De fem kapitalfonde - KKR, Providence, Apax, Permira og Blackstone - ejede 87,9 procent TDC fra 2005 til 2012.

Via en sindrig opbygget seskabs-konstruktion førte de 59 milliarder af kroner ud af Danmark og til Luxembourg i form af udbytte og renter uden at betale skat af dem.

Og disse rentebetalinger skal der betales skat af i Danmark, lyder det nu fra Østre Landsret, som altså dermed giver Skatteministeriet medhold.

Det er ganske vist muligt ifølge EU-lov at overføre penge skattefrit mellem EU-lande.

Men Østre Landsret konkluderer, at de fem kapitalfonde har misbrugt disse regler, i det konstruktionen alene er blevet etableret med det formål at føre penge uden om skattevæsenet.

“Selskabskonstruktionen var etableret som led i ét samlet og på forhånd tilrettelagt arrangement uden forretningsmæssig begrundelse, men med det hovedformål at opnå skattefrihed for renterne,” lyder det i konklusionen fra Østre Landsret.

Det betyder, at TDC-ejeren Nordic Telephone Company ikke har haft krav på
hverken “skattefritagelse efter direktivet eller dobbeltbeskatningsoverenskomsterne, og [at] renterne derfor ikke [var] skattefritaget,” lyder det.

Skatteministeriet har krævet 900 millioner kroner betalt som skat af renter for 3,2 milliarder kroner.

Sagerne kaldes for ‘beneficial owner’-sagerne, da Skatteministeriet har fastholdt, at de pågældende moderselskaber ikke kan opfattes som retmæssige ejere - altså beneficial owners - af de danske selskaber.

De rette ejere findes i stedet i lande uden EU.

Sagerne stammer egentlig helt tilbage fra 2005 og 2006 og lå i en årrække stille herhjemme.

Men en række domme fra EU-Domstolen i 2019 satte gang i bolden igen, da Skatteministeriet fik blod på tanden igen i spørgsmålet om, hvorvidt multinationale selskaber skal beskattes i Danmark, hvis de via Danmark kanaliserer penge videre til et andet land.

Du kan læse dommen hos Østre Landsret her.

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Fødevarestyrelsen

DevOps-medarbejder til .NET løsninger

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank