Kæmpe skatteregning på vej til tidligere TDC-ejere for at føre milliarder af TDC-kroner ud af landet

Der er kæmpe skatteregning på vej til de fem kapitalfonde, der via selskabet Nordic Telephone Company i syv år ejede TDC. Kapitalfondene flyttede systematisk milliarder af kroner ud af Danmark, konkluderer Østre Landsret i ny dom.

Artikel top billede

(Foto: TDC)

De fem kapitalfonde, der via selskabet Nordic Telephone Company ejede TDC i syv år, står til at skulle betale flere hundrede millioner kroner i skat til den danske statskasse.

Sådan kan konsekvensen nemlig blive af torsdagens afgørelse i Østre Landsret i det langvarige opgør mellem Nordic Telephone Company og det danske skattevæsen.

De fem kapitalfonde - KKR, Providence, Apax, Permira og Blackstone - ejede 87,9 procent TDC fra 2005 til 2012.

Via en sindrig opbygget seskabs-konstruktion førte de 59 milliarder af kroner ud af Danmark og til Luxembourg i form af udbytte og renter uden at betale skat af dem.

Og disse rentebetalinger skal der betales skat af i Danmark, lyder det nu fra Østre Landsret, som altså dermed giver Skatteministeriet medhold.

Det er ganske vist muligt ifølge EU-lov at overføre penge skattefrit mellem EU-lande.

Men Østre Landsret konkluderer, at de fem kapitalfonde har misbrugt disse regler, i det konstruktionen alene er blevet etableret med det formål at føre penge uden om skattevæsenet.

“Selskabskonstruktionen var etableret som led i ét samlet og på forhånd tilrettelagt arrangement uden forretningsmæssig begrundelse, men med det hovedformål at opnå skattefrihed for renterne,” lyder det i konklusionen fra Østre Landsret.

Det betyder, at TDC-ejeren Nordic Telephone Company ikke har haft krav på
hverken “skattefritagelse efter direktivet eller dobbeltbeskatningsoverenskomsterne, og [at] renterne derfor ikke [var] skattefritaget,” lyder det.

Skatteministeriet har krævet 900 millioner kroner betalt som skat af renter for 3,2 milliarder kroner.

Sagerne kaldes for ‘beneficial owner’-sagerne, da Skatteministeriet har fastholdt, at de pågældende moderselskaber ikke kan opfattes som retmæssige ejere - altså beneficial owners - af de danske selskaber.

De rette ejere findes i stedet i lande uden EU.

Sagerne stammer egentlig helt tilbage fra 2005 og 2006 og lå i en årrække stille herhjemme.

Men en række domme fra EU-Domstolen i 2019 satte gang i bolden igen, da Skatteministeriet fik blod på tanden igen i spørgsmålet om, hvorvidt multinationale selskaber skal beskattes i Danmark, hvis de via Danmark kanaliserer penge videre til et andet land.

Du kan læse dommen hos Østre Landsret her.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job