Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Gigant-distributøren Also kunne sidste år præsentere en historisk omsætning på 10 milliarder kroner, men nu skuffer toplinjen

It-distributøren Also leverer ved seneste danske regnskab en nettoomsætning på over 10 milliarder kroner. Alligevel er det lavere end ved sidste regnskab, og derfor er det skuffende, lyder det.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Alsos danske regnskab.
221
1:15 min
Den danske afdeling af den schweiziske it-distributøren Also ramte sidste år en milepæl, da selskabet offentliggjorde regnskab for 2021 med en nettoomsætning på 10,7 milliarder kroner.

Det var en pæn vækst på toplinjen, som året forinden havde været 8,7 milliarder kroner. Derfor var forventningen også, at året 2022 skulle byde på vækst, men sådan gik det ikke.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny app på vej til danskerne: Regeringen tager første skridt mod ny digital tegnebog

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsofts Satya Nadella: AI baner vejen for at samle Word, Excel og PowerPoint i ét program

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Europæisk alternativ til Microsoft 365 oplever enorm interesse: Donald Trump og JD Vance giver det kæmpe boost

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

It-system til kontrol af landbrugets kvælstof-udledning kommer til at koste mere end 200 millioner kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Han er CISO for over 300.000 ansatte: Nu kommer han med kras kritik af SaaS-leverandører og cloud