Streaming: Masser af bøllebank og rå sarkasme

Sæson 2 af Reacher får snart premiere på Amazon Prime Video, og her er endnu engang lagt op til gammeldags detektivarbejde og hård vold i lange baner.

Artikel top billede

(Foto: Prime Video)

Det kan godt være, at der ikke er mange kulturelle kostfibre i Lee Childs bøger om den omflakkende, forhenværende officer i militærpolitiet, Jack Reacher, der kun ejer en tandbørste og det tøj, han bærer på kroppen.

Men vi er nu alligevel en del, der finder dem ganske underholdende, og bøgerne har solgt over 100 millioner eksemplarer på globalt plan.

15. december kommer anden sæson i serien Reacher på Amazon Prime Video.

Baseret på den helt nye trailer er den sarkastiske hovedperson ikke blevet mildere stemt siden den første sæson, som vi tidligere har skrevet om her.

Kæmpestore Alan Ritchson spiller igen hovedpersonen, men ellers er der – præcis som i bøgerne – kun få andre gengangere. Eneste undtagelse ser ud til at være danske Maria Sten, som spiller Reachers gamle kollega Frances Neagley.

Anden sæson er baseret på Reacher-bog nummer 11 med originaltitlen Bad Luck and Trouble, der senest er udgivet på dansk under titlen Korpsånd (og tidligere endnu under titlen Sort uheld).

Men det er vist mest af interesse for kendere, for i realiteten er historierne næsten altid skåret over samme skabelon: Reacher støder på et mysterium, som han løser med en kombination af godt, gammeldags detektivarbejde, rå fysisk vold og de tunge håndvåben, han måtte få op under neglene.

Undervejs møder han typisk også en tiltrækkende kvinde, men ender alligevel altid med at smutte videre på sin færd ud i verden, når skurkene er lagt i seng.

På den led er bøgerne omtrent lige så formularisk forudsigelige som den klassiske lægeroman – bortset fra at her bliver brækket en hel del flere ben, næser og arme undervejs.

Reacher, Amazon Prime Video, sæson 2 har premiere på 15. december

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Erhvervsstyrelsen

AI-udvikler til LLM-team i Erhvervsstyrelsen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cybersecurity

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S