TDC flytter 107 medarbejdere til IBM

TDC har indgået en otteårig trecifret millionaftale med IBM om at outsource telekoncernens økonomisystemer. 107 medarbejdere skifter arbejdsplads i denne tredje outsourcing-runde hos TDC, som også bliver sidste runde.

107 medarbejdere fra TDC Services skifter TDC-logoet på visitkortet ud med et IBM-logo.

TDC har indgået en otteårig outsourcing-aftale med IBM om udvikling og vedligeholdelse af koncernens ERP-systemer. Outsourcing-aftalen er den tredje, som TDC indgår inden for de seneste par år.

Værdien af aftalen ønskes ikke offentliggjort, men på baggrund af tidligere aftale med CSC er et gæt på mellem 400 og 500 millioner kroner ikke urealistisk.

Som et ikke-forretningskritisk område er ERP-området fundet egent hos TDC til outsourcing.

- Det er afgørende for, at vi kan levere regnskaber, men det er ikke afgørende for, om vi kan få et produkt på markedet den ene eller anden dato, siger administrerende direktør Klaus Pedersen fra TDC Services.

Sidste outsourcing-runde

ERP-området dækker over personale- og økonomisystemer, datavarehus og beslutningsstøttesystemer

Desuden har TDC vurderet, at ERP er et område, der i forvejen er orden i og så meget styr på internt i huset, at det ikke udgør den store risiko for rod ved outsourcing.

Endelig ser TDC et potentiale i et mere fleksibelt og dermed mere effektivt leveringsapparat samt fordele i at kunne fokusere egne it-udviklingsressourcer på kerneforretningens systemer, oplyser direktøren.

TDC startede gennemgangen af potentialet for outsourcing på it-området for et par år siden, og aftalen med IBM er den sidste.

- Nu har vi ikke planer om at outsource mere, siger Klaus Pedersen.

Få gener for medarbejdere

I 2003 indgik TDC aftale med CSC om outsourcing af driften af en stor del af teleselskabets mainframe-systemer. Her flyttede 183 medarbejdere arbejdsplads.

I januar måned i år indgik TDC endnu en aftale med CSC, denne gang om drift og vedligehold af koncernens arbejdspladser. Her flyttede 112 medarbejdere ud fra TDC, og aftalen havde en værdi på 385 millioner kroner.

TDC Services vil efter outsourcing til IBM have omkring 600 medarbejdere tilbage på it-området.

Ifølge direktøren vil aftalen kun medføre mindre geografiske flytninger af medarbejdere i Århus og København og ingen over landsdelene.

TDC har i aftalen med IBM sikret sig mulighed for, at en del af opgaverne med tiden kan lægges ud i lavtlønslande.

Læs mere om TDC's outsourcing i den trykte udgave af Computerworld fredag.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger AD-specialister til Danmarks mest hemmelige AD-infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Software Developer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S