Russiske forretningsmænd overtager 'Ruslands Google,' søgekæmpen Yandex

Det i Holland hjemhørende søgeselskab Yandex, der kaldes for ‘Ruslands Google,’ sælger hele sin russiske forretning i den største exit fra Rusland siden angrebet på Ukraine.

Artikel top billede

(Foto: Yandex)

Russiske investorer overtager søgekæmpen Yandex, der i årevis har været den absolut mest udbredte søgemaskine i Rusland i en grad, der kan sammenlignes med Googles i Vesten.

Yandex - der er børsnoteret på Nasdaq-børsen i Holland - sælger nemlig hele sin russiske forretning til et konsortium af russiske investorer.

Pris: 475 milliarder rubler - eller hvad der svarer til omkring 35 milliarder kroner. Pengene vil blive betalt i kinesiske yuan, da rublen er under sanktion i Vesten og ikke kan veksles.

Yandex er stiftet af russeren Arkady Volozh, som siden 2014 har boet i Israel. Han er en af de relativt få russiske forretningsfolk, som åbent har kritiseret Ruslands angreb på Ukraine, som han har kaldt for ‘barbarisk.’

Selskabets russiske aktiver - der udgør mere end 95 procent af forretningen - overtages af et konsortium, der består af blandt andet den nuværende lokale ledelse samt selskabet Argonaut, der ejes af oliefirmaet Lukoil.

I konsortiet finder vi også de russiske investorer Alexander Chachava, Pavel Prass og Alexander Ryazanov, skriver Financial Times.

Yandex har forhandlet med den russiske stat i Kreml i halvandet år om vilkårene for exitten.

Yandex har stor betydning for Rusland som en af de mest udbredte og kendte internet-tjenester i landet, og Yandex har i sagens natur været interesseret i at få så meget som muligt med ud af landet.

Yandex meddeler, at salgsprisen ‘afspejler en obligatorisk rabat på mindst 50 procent’ til en ‘fair pris’ ifølge de russiske regler for vestlige virksomheders exit fra Rusland.

Ifølge Financiel Times havde Yandex før Ruslands angreb på Ukraine ambitioner om at udnytte den russiske platform til at forsøge blive en global internetgigant.

Men angrebet med Ukraine spændte i meget stort omfang ben for disse planer.

I kølvandet på angrebet forlod tusindvis af medarbejdere Rusland, mens selskabets ikke-russiske investorer og samarbejdspartnere ikke just var begejstrede for aktiviteterne i Rusland.

Yandex meddeler, at selskabet under det nye ejerskab fortsat vil være ‘privatejet og uafhængigt,’ og at ledelsen fortsat vil have ‘ledelsesret over selskabet og retten til at træffe nøglebeslutninger’ - herunder omstruktureringer, økonomi, opkøb og lignende.

Efter frasalget har Yandex omkring 1.300 medarbejdere tilbage i blandt andet Finland, hvor selskabet har et stort datacentre, ligesom selskabet har en række udviklingsafdelinger inden for cloud, data og uddannelses-løsninger.

Læs også:

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S