Russiske forretningsmænd overtager 'Ruslands Google,' søgekæmpen Yandex

Det i Holland hjemhørende søgeselskab Yandex, der kaldes for ‘Ruslands Google,’ sælger hele sin russiske forretning i den største exit fra Rusland siden angrebet på Ukraine.

Artikel top billede

(Foto: Yandex)

Russiske investorer overtager søgekæmpen Yandex, der i årevis har været den absolut mest udbredte søgemaskine i Rusland i en grad, der kan sammenlignes med Googles i Vesten.

Yandex - der er børsnoteret på Nasdaq-børsen i Holland - sælger nemlig hele sin russiske forretning til et konsortium af russiske investorer.

Pris: 475 milliarder rubler - eller hvad der svarer til omkring 35 milliarder kroner. Pengene vil blive betalt i kinesiske yuan, da rublen er under sanktion i Vesten og ikke kan veksles.

Yandex er stiftet af russeren Arkady Volozh, som siden 2014 har boet i Israel. Han er en af de relativt få russiske forretningsfolk, som åbent har kritiseret Ruslands angreb på Ukraine, som han har kaldt for ‘barbarisk.’

Selskabets russiske aktiver - der udgør mere end 95 procent af forretningen - overtages af et konsortium, der består af blandt andet den nuværende lokale ledelse samt selskabet Argonaut, der ejes af oliefirmaet Lukoil.

I konsortiet finder vi også de russiske investorer Alexander Chachava, Pavel Prass og Alexander Ryazanov, skriver Financial Times.

Yandex har forhandlet med den russiske stat i Kreml i halvandet år om vilkårene for exitten.

Yandex har stor betydning for Rusland som en af de mest udbredte og kendte internet-tjenester i landet, og Yandex har i sagens natur været interesseret i at få så meget som muligt med ud af landet.

Yandex meddeler, at salgsprisen ‘afspejler en obligatorisk rabat på mindst 50 procent’ til en ‘fair pris’ ifølge de russiske regler for vestlige virksomheders exit fra Rusland.

Ifølge Financiel Times havde Yandex før Ruslands angreb på Ukraine ambitioner om at udnytte den russiske platform til at forsøge blive en global internetgigant.

Men angrebet med Ukraine spændte i meget stort omfang ben for disse planer.

I kølvandet på angrebet forlod tusindvis af medarbejdere Rusland, mens selskabets ikke-russiske investorer og samarbejdspartnere ikke just var begejstrede for aktiviteterne i Rusland.

Yandex meddeler, at selskabet under det nye ejerskab fortsat vil være ‘privatejet og uafhængigt,’ og at ledelsen fortsat vil have ‘ledelsesret over selskabet og retten til at træffe nøglebeslutninger’ - herunder omstruktureringer, økonomi, opkøb og lignende.

Efter frasalget har Yandex omkring 1.300 medarbejdere tilbage i blandt andet Finland, hvor selskabet har et stort datacentre, ligesom selskabet har en række udviklingsafdelinger inden for cloud, data og uddannelses-løsninger.

Læs også:

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos