Russiske forretningsmænd overtager 'Ruslands Google,' søgekæmpen Yandex

Det i Holland hjemhørende søgeselskab Yandex, der kaldes for ‘Ruslands Google,’ sælger hele sin russiske forretning i den største exit fra Rusland siden angrebet på Ukraine.

Artikel top billede

(Foto: Yandex)

Russiske investorer overtager søgekæmpen Yandex, der i årevis har været den absolut mest udbredte søgemaskine i Rusland i en grad, der kan sammenlignes med Googles i Vesten.

Yandex - der er børsnoteret på Nasdaq-børsen i Holland - sælger nemlig hele sin russiske forretning til et konsortium af russiske investorer.

Pris: 475 milliarder rubler - eller hvad der svarer til omkring 35 milliarder kroner. Pengene vil blive betalt i kinesiske yuan, da rublen er under sanktion i Vesten og ikke kan veksles.

Yandex er stiftet af russeren Arkady Volozh, som siden 2014 har boet i Israel. Han er en af de relativt få russiske forretningsfolk, som åbent har kritiseret Ruslands angreb på Ukraine, som han har kaldt for ‘barbarisk.’

Selskabets russiske aktiver - der udgør mere end 95 procent af forretningen - overtages af et konsortium, der består af blandt andet den nuværende lokale ledelse samt selskabet Argonaut, der ejes af oliefirmaet Lukoil.

I konsortiet finder vi også de russiske investorer Alexander Chachava, Pavel Prass og Alexander Ryazanov, skriver Financial Times.

Yandex har forhandlet med den russiske stat i Kreml i halvandet år om vilkårene for exitten.

Yandex har stor betydning for Rusland som en af de mest udbredte og kendte internet-tjenester i landet, og Yandex har i sagens natur været interesseret i at få så meget som muligt med ud af landet.

Yandex meddeler, at salgsprisen ‘afspejler en obligatorisk rabat på mindst 50 procent’ til en ‘fair pris’ ifølge de russiske regler for vestlige virksomheders exit fra Rusland.

Ifølge Financiel Times havde Yandex før Ruslands angreb på Ukraine ambitioner om at udnytte den russiske platform til at forsøge blive en global internetgigant.

Men angrebet med Ukraine spændte i meget stort omfang ben for disse planer.

I kølvandet på angrebet forlod tusindvis af medarbejdere Rusland, mens selskabets ikke-russiske investorer og samarbejdspartnere ikke just var begejstrede for aktiviteterne i Rusland.

Yandex meddeler, at selskabet under det nye ejerskab fortsat vil være ‘privatejet og uafhængigt,’ og at ledelsen fortsat vil have ‘ledelsesret over selskabet og retten til at træffe nøglebeslutninger’ - herunder omstruktureringer, økonomi, opkøb og lignende.

Efter frasalget har Yandex omkring 1.300 medarbejdere tilbage i blandt andet Finland, hvor selskabet har et stort datacentre, ligesom selskabet har en række udviklingsafdelinger inden for cloud, data og uddannelses-løsninger.

Læs også:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job