Én gruppe bliver snydt til lønforhandlingen: Den bliver en slags dødvægt - og det trækker alles løn ned

Computerworld kan præsentere spritnye løntal for forskellen mellem kønnene i it-erhvervet, og udviklingen bekymrer lønekspert. Og så kan forskels-behandlingen af kvinder holde hele lønudviklingen tilbage.

Artikel top billede

(Foto: CoWomen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Et indblik i, hvorfor der ikke er ligeløn mellem mænd og kvinder
  • Og hvorfor det er et problem for mænd også
757
4 min
Ordene vejes omhyggeligt, mens usikkerheden hænger tykt i luften. Du har fortjent den lønforhøjelse, det har du. Alligevel er lønforhandlingens labyrint ikke for alle – særligt svært, hvis du er kvinde.

Det viser Computerworlds årlige lønstatisk for 2024.

Kvinder tjener i snit mindre for det samme arbejde, de er bedre uddannet og på trods af det, så er forventningen til næste lønforhandling væsentligt lavere end mandlige kollegaers.

”Kvinder bliver snydt,” siger Solveig Schmidt bestemt.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird