Så meget tjener dine kollegaer: Her er alle data fra Computerworlds store it-lønstatistik for 2024

Hvor meget tjener en udvikler? Og hvad regner en it-arkitekt med at stige i løn i år efter den næste lønsamtale? Alt det og meget mere kan du læse i vores store udgivelse med alle detaljerne fra Computerworlds nyeste it-lønstatistik, som er fyldt med helt friske data om lønudviklingen i år.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvad tjener en it-arkitekt?
  • Hvor meget regner en udvikler med at stige i løn i år?
  • Hvordan hænger løn og erfaring sammen blandt it-ledere?
  • Og meget mere om it-løn fra vores helt nye it-lønstatistik med dugfriske tal
389
2 min
Det kan godt være at undersøgelser viser, at du siger op på grund af chefen. Men det er lønnen, som lokker dig ind af døren det nye sted.

Samtidig er lønnen og forventningerne til lønnen en central indikator for hvordan det går i det danske it-erhverv.

Computerworld har derfor igen i år i samarbejde med Computerworld it-jobbank gennemført en undersøgelse blandt over 1.500 professionelle it-folk, og resultaterne præsenterer vi i denne tema-udgivelse - og på Computerworld.dk for alle som har et digitalt abonnement.

Læs for eksempel, i temaudgivelsen længere nede i denne artikel, hvor meget en it-leder typisk tjener, og hvor stor spredningen er. Hvad ancinitet og køn betyder - og hvad flertallet af udviklere og it-arkitekter regner med at stige i løn ved den næste lønforhandling.

Vi præsenterer friske løndata i følgende grupper:
  • It-ledere.
  • It-arkitekter.
  • Sys/adm.
  • Design/usability.
  • Konsulenter.
  • Projektledere.
  • Salg og marketing.
  • Sikkerhed og compliance.
  • Test og kvalitetssikring.
  • Supportere.
  • .Udviklere

Mere om samme emne

Annonceindlæg fra DE-CIX

Edge computing: behandling ved kilden

Edge computing revolutionerer den måde, data behandles på, ved at bringe kapacitet og ydeevne tættere på dér, hvor der er behov for det.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Ida Møller Pedersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Hun har tidligere beskæftiget sig med handel, da hun har en handelsuddannelse kombineret med en EUX. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Oleksandra Kolesnyk som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Thisted. Hun har tidligere beskæftiget sig med uddannelsen, da hun startede den hos Bestseller i Spanien - hun viderefører den nu hos netIP. Nyt job