Får du den løn, du fortjener? Få overblikket over hvor meget dine kolleger tjener hver måned

Er du stensikker på, at du får den løn, der passer til din erfaring og dit ansvar? Dyk ned i Computerworlds dugfriske lønstatistik og find svaret. Her finder du også svaret på, hvad dine kolleger faktisk tjener.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

It-folk hører jo ikke til de lavestlønnede i denne verden, men derfor er det alligevel vigtigt, at du ikke sælger dig for billigt. Der skal være balance i tingene.

Det store spørgsmål er jo, om du får den løn, du fortjener, og som svarer til den erfaring, de skills og det ansvar, som du har med i baggagen, når du møder på job.

Computerworlds dugfriske lønstatistik er et rigtig godt svar på det spørgsmål.

Så sent som i december og januar spurgte vi 1.850 danske it-professionelle om alle detaljer om deres løn, og svarene er analyseret og samlet i vores store statistik, som du kan læse alt om i alle de artikler, du finder herunder.

Læs for eksempel, hvor meget en it-leder typisk tjener, og hvor stor spredningen er. Hvad anciennitet og køn betyder - og hvad flertallet af udviklere og it-arkitekter regner med at stige i løn ved den næste lønforhandling.

Vi præsenterer friske løndata i følgende grupper:

  • It-ledere.
  • It-arkitekter.
  • Sys/adm.
  • Design/usability.
  • Konsulenter.
  • Projektledere.
  • Salg og marketing.
  • Sikkerhed og compliance.
  • Test og kvalitetssikring.
  • Supportere.
  • Udviklere
Her får du overblikket over alle artikler om vores nyeste lønstatistik:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse