Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Her er den lavest lønnede gruppe i den danske it-branche: En ud af 10 får under 27.000 kroner om måneden

Supportere ligger nederst i Computerworlds lønundersøgelse af de forskellige faggrupper i it-branchen. Samtidig er det en af de grupper, der forventer mindst i lønstigning.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om lønningerne blandt supportere.
  • Læs om supporteres forventninger til næste lønsamtale.
386
2 min
Der er mange penge at tjene inden for it-feltet, men ikke alle faggrupper ligger helt på samme niveau inden for branchen.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Vil fyre tusindvis af ansatte globalt: Nu reagerer Microsofts danske organisation med 800 medarbejdere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Staten binder sig med ny aftale til Microsoft i usædvanlig lang tid - og det er der en særlig årsag til

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Pengene vælter ud af den danske Dynamics-kæmpe Cepheo i selskabets andet leveår - men forretningen buldrer frem

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Du skal opdatere hurtigst muligt: Alvorlig sårbarhed opdaget i Citrix-software

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske pensionsselskaber står til historisk milliard-tab, hvis salg af TDC går igennem: Så meget vil de sælge deres ejer-andel for