Datacenter-nedbrud koster dyrt - men der bliver færre og færre af dem

Frekvensen af datacenternedbrud er faldende, men regningen er stadigvæk høj, når uheldet er ude, viser en ny undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Taylor Vick on Unsplash)

For nylig blev tusindvis af statslige ansatte låst ude af deres systemer, da et af datacentrene hos Statens It blev ramt af et nedbrud.

Denne type udfald bliver dog færre og færre, skriver it-mediet The Register med henvisning til en ny kortlægning af datacenternedbrud, som analysehuset Uptime Institute har gennemført.

Ifølge analysen har der de seneste år været et konsistent fald i frekvensen af datacenternedbrud, når man holder antallet af nedbrud op mod væksten i it-kapacitet.

Det vil sige, at selv hvis der sker flere nedbrud, så vil væksten i nedbrud være lavere end den tilsvarende vækst i it-kapacitet.

Analysehuset forklarer udviklingen med, at der i dag bliver investeret mere i opbygningen af redundans i den fysiske infrastruktur, og at flere organisationer i dag har flyttet deres systemer i skyen.

Færre oplever nedbrud

Ifølge analysen er der dog også et faldende antal datacenteroperatører, som rapporterer, at de har oplevet nedbrud.

55 procent af operatørerne i analysen oplyser, at de har haft et nedbrud i løbet af de seneste tre år, mens tallet i fjor lød på 60 procent.

Året før var det hele 69 procent, som oplyste, at de havde oplevet et nedbrud i løbet af de seneste tre år.

Samtidig fremgår det af analysen, at kun hvert tiende nedbrud bliver kategoriseret som alvorligt.

Selvom der er få alvorlige nedbrud, så er de ikke desto mindre yderst bekostelige.

Eksempelvis oplyser 54 procent af de adspurgte, at deres seneste alvorlige nedbrud kostede mere end 100.000 dollar svarende til 690.000 dansk kroner, mens 16 procent oplyste, at regningen løb op i over 1 millioner dollar.

Strømafbrydelser er den hyppigste årsag

Da Statens It blev ramt af sit nedbrud tirsdag, skyldtes det en softwarefejl i et netværkskomponent.

Men ifølge analysen fra Uptime Institute er strømafbrud årsagen til 52 procent af alle rapporterede nedbrud og er dermed den mest udbredte årsag til datacenternedbrud.

Denne type nedbrud skyldes som regel fejl i nødgeneratorerne eller nødstrømforsyningen, også kaldet UPS.

Den næstmest udbredte årsag til datacenternedbrud er fejl i kølingsudstyret.

Uptime Institute noterer sig også, at flertallet af alle nedbrud på den eller anden måde kan tilskrives menneskelige fejl.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Vallensbæk Kommune

    Digitaliseringskonsulent til Vallensbæk Kommune

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S