Datacenter-nedbrud koster dyrt - men der bliver færre og færre af dem

Frekvensen af datacenternedbrud er faldende, men regningen er stadigvæk høj, når uheldet er ude, viser en ny undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Taylor Vick on Unsplash)

For nylig blev tusindvis af statslige ansatte låst ude af deres systemer, da et af datacentrene hos Statens It blev ramt af et nedbrud.

Denne type udfald bliver dog færre og færre, skriver it-mediet The Register med henvisning til en ny kortlægning af datacenternedbrud, som analysehuset Uptime Institute har gennemført.

Ifølge analysen har der de seneste år været et konsistent fald i frekvensen af datacenternedbrud, når man holder antallet af nedbrud op mod væksten i it-kapacitet.

Det vil sige, at selv hvis der sker flere nedbrud, så vil væksten i nedbrud være lavere end den tilsvarende vækst i it-kapacitet.

Analysehuset forklarer udviklingen med, at der i dag bliver investeret mere i opbygningen af redundans i den fysiske infrastruktur, og at flere organisationer i dag har flyttet deres systemer i skyen.

Færre oplever nedbrud

Ifølge analysen er der dog også et faldende antal datacenteroperatører, som rapporterer, at de har oplevet nedbrud.

55 procent af operatørerne i analysen oplyser, at de har haft et nedbrud i løbet af de seneste tre år, mens tallet i fjor lød på 60 procent.

Året før var det hele 69 procent, som oplyste, at de havde oplevet et nedbrud i løbet af de seneste tre år.

Samtidig fremgår det af analysen, at kun hvert tiende nedbrud bliver kategoriseret som alvorligt.

Selvom der er få alvorlige nedbrud, så er de ikke desto mindre yderst bekostelige.

Eksempelvis oplyser 54 procent af de adspurgte, at deres seneste alvorlige nedbrud kostede mere end 100.000 dollar svarende til 690.000 dansk kroner, mens 16 procent oplyste, at regningen løb op i over 1 millioner dollar.

Strømafbrydelser er den hyppigste årsag

Da Statens It blev ramt af sit nedbrud tirsdag, skyldtes det en softwarefejl i et netværkskomponent.

Men ifølge analysen fra Uptime Institute er strømafbrud årsagen til 52 procent af alle rapporterede nedbrud og er dermed den mest udbredte årsag til datacenternedbrud.

Denne type nedbrud skyldes som regel fejl i nødgeneratorerne eller nødstrømforsyningen, også kaldet UPS.

Den næstmest udbredte årsag til datacenternedbrud er fejl i kølingsudstyret.

Uptime Institute noterer sig også, at flertallet af alle nedbrud på den eller anden måde kan tilskrives menneskelige fejl.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos