Datacenter-nedbrud koster dyrt - men der bliver færre og færre af dem

Frekvensen af datacenternedbrud er faldende, men regningen er stadigvæk høj, når uheldet er ude, viser en ny undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Taylor Vick on Unsplash)

For nylig blev tusindvis af statslige ansatte låst ude af deres systemer, da et af datacentrene hos Statens It blev ramt af et nedbrud.

Denne type udfald bliver dog færre og færre, skriver it-mediet The Register med henvisning til en ny kortlægning af datacenternedbrud, som analysehuset Uptime Institute har gennemført.

Ifølge analysen har der de seneste år været et konsistent fald i frekvensen af datacenternedbrud, når man holder antallet af nedbrud op mod væksten i it-kapacitet.

Det vil sige, at selv hvis der sker flere nedbrud, så vil væksten i nedbrud være lavere end den tilsvarende vækst i it-kapacitet.

Analysehuset forklarer udviklingen med, at der i dag bliver investeret mere i opbygningen af redundans i den fysiske infrastruktur, og at flere organisationer i dag har flyttet deres systemer i skyen.

Færre oplever nedbrud

Ifølge analysen er der dog også et faldende antal datacenteroperatører, som rapporterer, at de har oplevet nedbrud.

55 procent af operatørerne i analysen oplyser, at de har haft et nedbrud i løbet af de seneste tre år, mens tallet i fjor lød på 60 procent.

Året før var det hele 69 procent, som oplyste, at de havde oplevet et nedbrud i løbet af de seneste tre år.

Samtidig fremgår det af analysen, at kun hvert tiende nedbrud bliver kategoriseret som alvorligt.

Selvom der er få alvorlige nedbrud, så er de ikke desto mindre yderst bekostelige.

Eksempelvis oplyser 54 procent af de adspurgte, at deres seneste alvorlige nedbrud kostede mere end 100.000 dollar svarende til 690.000 dansk kroner, mens 16 procent oplyste, at regningen løb op i over 1 millioner dollar.

Strømafbrydelser er den hyppigste årsag

Da Statens It blev ramt af sit nedbrud tirsdag, skyldtes det en softwarefejl i et netværkskomponent.

Men ifølge analysen fra Uptime Institute er strømafbrud årsagen til 52 procent af alle rapporterede nedbrud og er dermed den mest udbredte årsag til datacenternedbrud.

Denne type nedbrud skyldes som regel fejl i nødgeneratorerne eller nødstrømforsyningen, også kaldet UPS.

Den næstmest udbredte årsag til datacenternedbrud er fejl i kølingsudstyret.

Uptime Institute noterer sig også, at flertallet af alle nedbrud på den eller anden måde kan tilskrives menneskelige fejl.

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job