USA vil forbyde Huawei og andre kinesiske selskaber i at certificere trådløst udstyr

Huawei, ZTE og flere andre kinesiske virksomheder skal i fremtiden ikke have lov til selv at certificere trådløse enheder til det amerikanske marked, hvis det står til flere amerikanske lovgivere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Den amerikanske Federal Communications Commission (FCC), der har til formål at regulere USA's nationale og internationale telefon-, radio-, tv- og satellitkommunikation, vil forhindre Huawei, ZTE og andre udenlandske selskaber, der anses for at udgøre en national sikkerhedsrisiko for USA, i at certificere trådløst udstyr.

Det rapporterer Reuters.

Det er det seneste skridt i den teknologi-kamp, der foregår mellem USA og Kina.

I forgange uge vedtog det amerikanske senat et lovforslag, der tvinger TikToks kinesiske ejer, ByteDance, til at sælge det sociale medie til en amerikansk køber inden for ni måneder - ellers bliver TikTok forbudt i USA.

Skal ikke kunne certificere trådløse enheder til det amerikanske marked

FCC har planer om at sende det tværpolitiske forslag til afstemning i denne måned for at sikre, at telekommunikationscertificeringsorganer og testlaboratorier, der certificerer trådløse enheder til det amerikanske marked, ikke påvirkes af selskaber, der udgør sikkerhedsmæssige bekymringer.

I forgangne uge afviste FCC muligheden for, at Huaweis testlaboratorium kunne deltage i udstyrsautoriseringsprogrammet.

Hvis forslaget stemmes igennem, vil det betyde, at Huawei og andre enheder, der er på FCC's liste over virksomheder, der udgør en national sikkerhedsrisiko, vil forbydes "i at spille nogen rolle i udstyrsautoriseringsprogrammet, samtidig med at det giver FCC og dets nationale sikkerhedspartnere de nødvendige værktøjer til at beskytte denne vigtige proces", lyder det.

Huaweis anerkendelse som et akkrediteret laboratorium udløb tirsdag, men FCC afviste Huaweis laboratoriets anmodning om en forlængelse af dets anerkendelse. Huawei svarede ikke umiddelbart på en anmodning om kommentar.

Ikke første Huawei-forbud

Selvsamme kommission forbød i november 2022 godkendelser af nyt telekommunikationsudstyr fra Huawei og ZTE.

Samme forbud ramte telekommunikations- og videoovervågningssudstyr fra Hytera Communications Corp, Hangzhou Hikvision Digital Technology og Zhejiang Dahua Technology Co.

Samme år forbød FCC AO Kaspersky Lab, China Telecom (Americas) Corp, China Mobile International USA, Pacific Networks Corp og China Unicom (Americas) til den liste, som omfatter selskaber, der udgør trusler mod USA's nationale sikkerhed under en lov fra 2019, der sigter mod at beskytte USA's kommunikationsnetværk.

Huawei og Hikvision blev placeret på en amerikansk eksportkontroliste i 2019, hvilket begrænser de fleste amerikanske leverandører fra at sende varer og teknologi til de kinesiske selskaber, medmindre de får licenser.

I 2020 udnævnte FCC Huawei og ZTE som nationale sikkerhedstrusler mod kommunikationsnetværk. Denne erklæring forhindrede amerikanske selskaber i at anvende en 8,3 milliarder dollar regeringsfond til at købe udstyr fra virksomhederne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen