Elon Musk vil koble 100.000 Nvidia-chips sammen og bygge alle tiders største supercomputer

Tesla-stifter og multimilliardær Elon Musk vil bygge enorm supercomputer, der blandt andet skal understøtte udviklingen i hans eget AI-startup.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

Den sydafrikanske tech-milliardær Elon Musk planlægger at bygge en supercomputer, der skal koble hele 100.000 Nvidia-chips sammen.
Supercomputeren skal ifølge ejeren af det sociale medie X hedde "Gigafactory of Compute".

Meningen med den store supercomputer, der ifølge Musk skal stå klar i 2025, er, at den skal understøtte udviklingen af Musks egen AI-startup, som hedder xAI.

Det skriver The Information.

Ondt blod

I marts måned sidste år tiggede Elon Musk og en række andre tech-koryfæer om, at man satte AI-udviklingen på pause i seks måneder.

Det skete i et åbent brev, fordi det ifølge Musk og de andre medunderskrivere af det åbne brev, udgjorde en for stor samfundstrussel.

I kulissen havde Elon Musk dog grundlagt sin egen AI-startup xAI.

Derfor så mange opråbet som et desperat forsøg på at indhente konkurrenterne fra blandt andre OpenAI, der står bag ChatGPT.

Elon Musk var faktisk selv med til at stifte OpenAI i 2015, men han forlod projektet igen i 2018.

I marts i år sagsøgte Musk OpenAI og beskyldte selskabet for at have brudt de krav om at være "til gavn for menneskeheden", som blev opstillet i forbindelse med grundlæggelsen af selskabet tilbage i 2015.

OpenAI skyder tilbage

Hos OpenAI har man dog skudt tilbage mod Musks anklager ved blandt andet at offentliggøre en række af Tesla-stifterens gamle e-mails få dage senere.

Det skete i et blogindlæg, der er underskrevet af Sam Altman og en række andre af selskabets topchefer.

De offentliggjorte e-mails er mellem Elon Musk og flere ledende folk i OpenAI i perioden fra 2015 til 2018.

"Vi er kede af, at der kommet så vidt, når det handler om en person, som vi har haft dyb beundring for og som været med til inspirere os til at sigte højere, men som efterfølgende fortalte os, at vi ville fejle, startede en konkurrent og nu har sagsøgt os netop, som vi uden ham er begyndt at gøre fremskridt hen i mod OpenAI mission,” lyder det i blogindlægget.

Annonce

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Midtjylland

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec