Voldsom vækst i betalingsvirksomhed: Flatpay runder 10.000 kunder

Fire ejerledere har set et hul i markedet for betalingsløsninger. En af dem er CIO Peter Lüth.

Artikel top billede

Peter Lüth er CIO i og medejer af Flatpay. (Foto: Anders Bruun)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan er betalingsvirksomheden Flatpay vokset fra nul til 10.000 kunder på ganske få år.
  • Find ud af, hvad CIO Peter Lüth ser som Flatpays største udfordring.
687
3:30 min
Forleden holdt Flatpay sommerfest, og den blev endnu mere festlig, end der oprindelig var lagt op til. Kunde nummer 10.000 kom nemlig i hus kort inden festen.

”Sommerfesten blev til fejring af vores merchant nummer 10.000 med fest, discotek og overnatning. Også for de udenlandske ansatte,” siger CIO Peter Lüth.

Det er gået stærkt siden opstarten i 2021 for betalingsvirksomheden. De fire ejerledere er gået fra at være sig selv til nu at have 200 ansatte i tre lande.

25 af dem er udviklere i tech-afdelingen. Dem er Peter Lüth chef for.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS