Nørgaard: Vi fyldes med forkerte data og facts og fordomme om datacentre i Danmark - suk

Klumme: De fem problemer med hensyn til vækst i el-forbruget i Danmark i de kommende år: Industrien, el-biler, husholdninger, aircondition og så omsider datacentre. I den rækkefølge.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Ahhh! Fredag. Godt vejr. Hvis man dog bare snart fik løst problemet med at læse på mobilen eller pc’en i solskin. Eller at tale højt ved skrivebordet eller i toget uden at nogen kan høre dig. Men klem øjnene sammen, når I læser klummen og drik noget godt imens.

Lad os begynde med et skævt smil og nik til den almene holdning til patienter i Danmark:

Jeg prøvede at ringe til 1813 forleden og den brugte 1 minut og 32 sekunder på at forsøge at skræmme kunderne væk med en plethora af if-then-if-then-else’r, der faktisk var ret sjove at lytte til.

Nøj, hvor de ikke gider tale med folk. Fantastisk. De sætter jo så også dødsstødet ind til sidst ved at fortælle, at man er nummer 18 i køen.

Jeg lagde på og ringede til en læge, som jeg kender og blev udredt på 42 sekunder. Man bør altid have en læge i familien.

Nå, til sagen:

Min harceleren over atomkraft gav to fine, men modsatrettede, reaktioner fra læserne, og dem har jeg lavet til PS1 og PS2 til sidst i klummen.

Jeg tager også lige en omgang mere omkring datacentre, tager anden runde i forhold til måder at arbejde med AI i organisationer, et par gode nyheder - og så analyserer jeg den seneste, helt geniale trend: Compliance-forenkling.

Jeg må også liiige tale lidt om “ledelse i en AI-tid”, der er et HOT emne på kursusfronten for tiden.

Til sidst, som sagt, PS1 og PS2, men så sandelig også et PPS med udvalgte citater fra politimanden (spillet af Axel Strøbye) fra Olsen Banden.

Et eksempel:

“Når en mand stjæler en cykel, kalder vi det tyveri. Når en mand flytter millioner gennem et selskab i Schweiz, kalder vi det økonomisk aktivitet.”

Monstertruck-vin

I søndags var det 50 år siden, at den berømte The Tasting fandt sted i Paris.

En engelsk vinhandler satte Frankrigs førende vineksperter sammen for at (blind)-smage og sammenligne vine fra Frankrig og fra Napa Valley, USA.

Napa vandt i alle kategorier.

Store hyl og protester fra franskmændene.

Så gentog han den med andre vine.

Samme resultat.

Brok og sagte jamren fra franskmændende lige siden.

Well, når franskmændende sælger 1.2 milliarder liter om året og amerikanerne 0,2 milliarder liter, så går det jo nok for de stakkels franskmænd.

Trump har jo også sørget for, at amerikanernes største marked, Canada, ikke mere køber amerikansk vin på grund af én eller anden TT (Tosset Tarif).

The Economist gjorde status forleden på State of the Wine, og jeg bringer to citater:

“Smagspræferencerne har også ændret sig. Napa gennemgik en “cabernetisering," mens området jagtede de høje bedømmelser og prisskilte, som de store rødvine kunne opnå. Forbrugerne har imidlertid bevæget sig væk fra den “monstertruck”-agtige stil i rødvin, siger hr. Kelley. Køkkenet er blevet lettere, og folk ønsker mere balancerede rødvine med lavere alkoholprocenter.”

“Både Napa og Bordeaux forsøger at navigere i deres nye virkelighed. Forbrugerne åbner flasker tidligere, så “vi prøver at gøre dem mere tilgængelige”, siger Blandine de Brier Manoncourt, medejer af Château Figeac i Bordeaux.

Nogle, herunder Château Angélus, har lanceret vine i en lavere prisklasse for at appellere til yngre købere.

Dets 2023 Tempo d’Angélus sælges for omkring 22 euro flasken, omtrent en tyvendedel af prisen på slottets flagskibsvin. I dag står konkurrencen ikke mellem Amerika og Frankrig. Den står mellem vin og alt andet.”

Datacentre - en undskyldning

Når store bikse fyrer folk, siger de nu om dage, at det skyldes AI, for så lyder de lidt hippe og med-på-noderne-agtige.

Når et nationalt el-net som det danske Energinet bare ikke har passet sit job og har svært ved at håndtere de mange, nye elbiler og omstillingen til netzero generelt, så giver de selvfølgelig datacentre skylden. Smart.

Heldigvis er medierne klar til at bakke op om faktuelt forkerte vrøvleting a la denne.

Lyt endelig til ugens Prompt-podcast her, hvor de giver taletid til en DR-ansat, Marie Hobitz, podcast- og radiovært på P3, der er så fyldt med forkerte data og facts og tillige med fordomme, at det svarer til en kombination af Vietnam-demonstrationerne og Atomkraft-Nej Tak-kampagnen i 60/70’erne. Suk.

Hun får også ufrivilligt - og ret morsomt - afsløret, at hun selv synes, at hendes egen medie-pseudo-virkelighed er god, gammeldags kvalitet og fornuft (“jeg sidder og kigger på Beyonce's Instagram…”) og slet, slet ikke kan se, hvor mærkelig og virkelighedsfjern hun og hendes virke egentlig er til daglig.

Det er faktisk det mest underholdende ved indslaget.

I hendes verden er AI forfærdeligt, det truer klimaet og giver kun dumme svar. Well, lige netop dumme, uinformerede svar har hun lov til at udtale sig om…

De hårde facts om datacentre er, at det IKKE er et problem set med IEA’s øjne.

De fem problemer, i størrelsesorden, med hensyn til vækst i el-forbrug i de kommende år, er: Industrien, el-biler, husholdninger, aircondition og så omsider datacentre.

Det er årsagen til, at IEA hele tiden siger, at datacentre ikke er et problem. Det er årsagen til, at danske journalister ikke kunne drømme om at citere IEA.

Jeg gætter på, at de meget kloge DR-medarbejdere aktivt vælger el-biler, induktions-komfur og aircondition uden de store samvittighedskvaler, og heller ikke gider brokke sig over, at industrien bruger mere el?

Og vandforbruget fra alle datacentre, inklusive AI-datacentre, i USA svarer til 1/30-del af vandforbruget til afvanding af deres golfbaner.

AI-datacentre udgør en femtedel af datacentre, så deres vandforbrug svarer til en 1/150-del af vandforbruget til golfbanerne. Uha-uha. Lad os stoppe datacentrene.

Ligesom dem, der skal spare på husholdningsbudgettet og beslutter sig for at skære det månedlige forbrug af leverpostej fra Stryknin ned fra to pakker til én, men vedbliver med at inhalere en flaske rødvin hver aften.

I love it. Vi lever i gode tider, hvor vi har råd til mangt og meget.

I mellemtiden oplever el-selskaberne i USA, at større efterspørgsel medfører investeringer. Dér kan man bare se…

En model for AI-anvendelse, take 2

I sidste uge efterlyste jeg en model og startede med at foreslå en tre-trings-ting.

En klog læser, K, smed det direkte ind i Perplexity, som gav en virkelig god kritik og kom med gode forslag til en bedre model for anvendelse af AI i biksene derude. Smart - tak.

Jeg smed til gengæld hele svaret fra Perplexity ind i ChatGPT og kørte Deep Research på det. Den kørte i 28 minutter, og prompt plus rapport er her.

Gode nyheder

Første gode nyhed:

“Vi ønsker at gentage i Tyskland, hvad vi gjorde i Italien,” siger hr. Di Montezemolo til The Economist.

Ferrovie dello Stato, Italiens statsejede jernbaneselskab, kæmpede med næb og kløer for at forhindre Italo, der blev grundlagt i 2006, i at forstyrre selskabets forretning.

Ikke desto mindre lykkedes det hr. Di Montezemolo og hans medstiftere at lancere deres tjeneste i 2012.

Jernbanepriserne i Italien faldt med omkring 40 procent i løbet af de følgende syv år.”

Nej, nej, nej! Dette er i Tyskland, IKKE i Danmark:

“Vi har et nedslidt jernbanenet, defekte sporskifter, signalbokse fra kejsertiden, overdreven bureaukrati og et alt for stort administrativt apparat,“ sagde Evelyn Palla, selskabets forholdsvis nye administrerende direktør, som tilføjede, at det mindst ville tage 10 år at rette op på tingene.

Anden gode nyhed: Solid-state-batterier i 2027. 5/3 mere energi per kg. Natrium isf Lithium. Ingen brand. Tør-fremstilling. ⅖ fremstillingsomkostninger.

Ny selvmodsigelse: Compliance-forenkling
IDA holder lige straks en konference med titlen “De vil have simplere compliance”

Held og lykke med at forsimple compliance. Det er ligesom regelforenkling, det vil sige lovforenkling, der pudsigt nok ALDRIG lykkes, blandt andet fordi det kræver en ny lov at afskaffe en lov.

Compliance kunne også udtrykkes som drømmen om at have styr på alt.

Intet menneske og ingen organisation har nogensinde haft styr på alt. Det er i sig selv noget vrøvl at tale om, for der vil jo altid være noget mere, som man kunne/burde/skulle have styr på.

Det er ligesom med regler og KPI’er: Når man først går ned ad den sti, så kan man ikke vende om, og det bliver kun værre og dårligere over tid, og de forkerte mennesker straffes (dem, der laver noget og dem, der finansierer organisationen).

Logikken er altid, at “når det nu ikke virker, så skal der MERE af det samme til”, and repeat.

Derfor er det helt logisk at holde en konference om compliance-forenkling. Det er en selvmodsigelse, og der er altid penge i selvmodsigelser. Godt set, IDA!

AI og ledelse

IDA, DJØF og alle de andre tilbyder nu i vildskab kurser i ledelse i en AI-tid.

Der var, så vidt jeg erindrer, ingen kurser i ledelse i en computertid, i en internettid, i en mobil-tid eller i en SoMe-tid. Men jeg kan huske forkert.

Nå, men budskabet er: Fremtidens AI-leder skal udvise empati og tillid.

Det burde jo ikke være noget problem. Hahahahahahaha.

Nå, men hermed har jeg sparet jer og jeres organisation for virkeligt mange penge. I er velkomne.

Sæt jer eventuelt sammen med nogle lidelsesfæller over et par gode øl og tal om det. Det burde være alt rigeligt.

Men SKULLE der være interesse for et kursus i ledelse i en prompt-tid, ledelse i en agent-tid og ledelse i en Claude Code-tid, så sig endelig til. Jeg tager næsten ingen penge for det.

Det var dét! God weekend! Skriv gerne til mig på mogensxy@gmail.com om ledelse i en elbils-tid eller bortskaffelse af atomaffald i containeren for deponi på genbrugspladsen.

PS1: AI-kraft, ja tak, del 1
Hej Mogens

Bemærkede din flotte 'nejtak'-tingest i onsdags og tænkte omgående:

-Oooh Sh-t...- nu tænder de gamle 60'er nejtakkere op i essen.

Den Skrækkelige Computermand har trådt det ædle, gamle og yderst ærværdige 'Nej Tak til Atomkraft' -logo for nær.. -Solen over dem alle..

Det hellige tegn for 'De rettroende' er profaneret af en digital terrorist -en tilhænger af elektronisk fremtid og anvendelse af atomdrevet computerteknologi mmm...

Nu skal der sankes gloende kul (trækul.! ) på hans sparsomt behårede hoved til straf, evig fortabelse og fortvivlelse og belæring af andre profane borgere i alle lande... Ve Jer Vantro...!

Altså, hvis nogen af de gamle læser den klumme, det kan jo være at Du er helt ude af deres synsfelt -rent ideologisk/teologisk mv.. for så går det nok..🤣

PS2: AI-kraft, ja tak, del 2
Kære Mogens Ikke-Sky

Tak for dit store engagement omkring mange foreliggende emner, og tak for at give it-analfabeter som undertegnede af årgang 1947, lov til at få indblik heri.

Du kunne nok, for en kortere tid, få mig til at dele den opfattelse, at du ville være den helt rette diktator her i landet … men nok kun for en kortere tid … for i så fald måtte du

1) Lære ar beherske en balancegang imellem budskabernes klarhed for såkaldt menigmand, og den nødvendige grundige analyse.

2) Og tillige, som det for mig altafgørende, give en grundig redegørelse for, hvor du vil placere affald efter indførelse af atomkraft i Danmark, og hvilke risici, du vil mene, man evt. skal søge at imødekomme ved produktion af energi på baggrund af atomkraft anno 2026.

Jeg ved godt, at en debat om indførelse af atomkraft anno 2026, vil adskille sig fra debatterne om atomkraftens vidunderligheder og viderværdigheder i 1970’erne, men som jeg selv ser det, lever vi nu engang på en engangsklode (de fleste af os, indtil videre), og jeg er personligt meget mere til indiansk tænkemåde, end til den herskende kapitalistiske tankegang, hvor udnyttelse af både mennesker, dyr og natur, har førsteprioritet blandt nulevende og eventuelle kommende slægter.

Som jeg ser det, klæder det ikke menneskeheden at slå ihjel af andre grunde end af hensyn til den daglige mæthedsfølelse, ej heller at udnytte planetens ressourcer uden at have omtanke for, at disse ressourcer genoprettes, men jeg er ganske klar over, at grådighed synes at være en drivkraft i denne vor ufuldkomne verden, og at udforskningen af himmelrummet ikke sker uden visse bagtanker.

Hvordan Vorherre selv, så end har tænkt sig grådigheden indplaceret i et evighedens kredsløb … for der synes jo at være galaxer nok at tage af.

PPS: Politimand Jensen taler til Holm
1) “Åh Gud, unge mand, De må se at forstå, at det her ikke længere drejer sig om almindelig kriminalitet. Det her drejer sig om millioner."

2) “Vil De gerne vide hvorfor, Holm? Fordi de små forbrydere altid bliver fanget, mens de store forbrydere bliver inviteret indenfor.”

3) “Når forbrydelsen bliver stor nok, unge mand, så holder den op med at være en sag for politiet og bliver i stedet en sag for ministerierne.”

4) “De kan ikke bare arrestere folk, fordi De synes, de ser mistænkelige ud. Det ville selvfølgelig gøre arbejdet lettere, men næppe mere demokratisk.”

5) “Man skal ikke undervurdere Olsen-banden, Holm. De er amatører, ja, men de har en uheldig evne til at befinde sig præcis dér, hvor millioner skifter hænder.”

6) “Problemet er ikke Olsen, unge mand. Problemet er, at Olsen altid kommer i vejen for nogle mennesker, der er langt farligere end ham selv.”

7) “Politiets opgave er ikke at forstå samfundet, Holm. Politiets opgave er at udfylde rapporten, når samfundet er brudt sammen.”

8) “De store herrer stjæler ikke, Holm. De disponerer, fusionerer, rationaliserer og omstrukturerer. Resultatet er det samme, men sproget er pænere.”

9) “Der findes forbrydelser, unge mand, som er så velklædte, at man ikke kan anholde dem uden først at spørge Finansministeriet.”

10)) “Når en mand stjæler en cykel, kalder vi det tyveri. Når en mand flytter millioner gennem et selskab i Schweiz, kalder vi det økonomisk aktivitet.”

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

Københavnsområdet

Banedanmark

Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job