Antallet af nye brugere på X er gået i stå siden Elon Musk overtog det sociale medie

Brugertilvæksten på det sociale medie X er stort set gået i stå, siden Elon Musk overtog selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Twitter / X)

Brugertilgangen på det sociale medie X – det tidligere Twitter – er gået i stå, siden tech-milliardæren Elon Musk overtog ledelsen af selskabet.

X har rapporteret en global daglig brugeraktivitet på 251 millioner i andet kvartal i år, hvilket kun er en stigning på 1,6 procent fra samme periode sidste år.

Det skriver Financial Times.

Denne vækst står i skarp kontrast til den tocifrede vækstrate, platformen nød godt af før Elon Musks overtagelse i oktober 2022, hvor milliardæren smed 44 milliarder dollars (303 milliarder kroner) for mediet.

Efter overtagelsen har Elon Musk gennemført en række ændringer, herunder en rebranding af platformen.

Han har også taget kontroversielle skridt som at afskedige størstedelen af indholdsmoderatorerne og proklamere en "absolut ytringsfrihed".

Disse ændringer har dog ikke kun resulteret i tabet af annonceindtægter, men også skabt en mere giftig brugeroplevelse, har det lydt fra kritikere.

Elon Musk hævder selv, at de drastiske tiltag var nødvendige for at håndtere de økonomiske tab i virksomheden, da han overtog.

Afviser faldende engagement

En nylig undersøgelse fra Ofcom, som er den britiske regulerings- og konkurrencemyndighed for kommunikationsindustrien, viser, at 17 procent af de voksne i Storbritannien bruger X som nyhedskilde.

Men engagementet på platformen har været faldende under nationale valgkampagner i USA, Storbritannien og Frankrig, viser data fra Similarweb.

X afviser dog Similarwebs tal og hævder, at antallet af månedlige brugere i USA og Storbritannien er steget betydeligt mellem august sidste år og juni i år.

Det sociale medie har dog har ikke fremlagt specifikke tal i den forbindelse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse