Antallet af nye brugere på X er gået i stå siden Elon Musk overtog det sociale medie

Brugertilvæksten på det sociale medie X er stort set gået i stå, siden Elon Musk overtog selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Twitter / X)

Brugertilgangen på det sociale medie X – det tidligere Twitter – er gået i stå, siden tech-milliardæren Elon Musk overtog ledelsen af selskabet.

X har rapporteret en global daglig brugeraktivitet på 251 millioner i andet kvartal i år, hvilket kun er en stigning på 1,6 procent fra samme periode sidste år.

Det skriver Financial Times.

Denne vækst står i skarp kontrast til den tocifrede vækstrate, platformen nød godt af før Elon Musks overtagelse i oktober 2022, hvor milliardæren smed 44 milliarder dollars (303 milliarder kroner) for mediet.

Efter overtagelsen har Elon Musk gennemført en række ændringer, herunder en rebranding af platformen.

Han har også taget kontroversielle skridt som at afskedige størstedelen af indholdsmoderatorerne og proklamere en "absolut ytringsfrihed".

Disse ændringer har dog ikke kun resulteret i tabet af annonceindtægter, men også skabt en mere giftig brugeroplevelse, har det lydt fra kritikere.

Elon Musk hævder selv, at de drastiske tiltag var nødvendige for at håndtere de økonomiske tab i virksomheden, da han overtog.

Afviser faldende engagement

En nylig undersøgelse fra Ofcom, som er den britiske regulerings- og konkurrencemyndighed for kommunikationsindustrien, viser, at 17 procent af de voksne i Storbritannien bruger X som nyhedskilde.

Men engagementet på platformen har været faldende under nationale valgkampagner i USA, Storbritannien og Frankrig, viser data fra Similarweb.

X afviser dog Similarwebs tal og hævder, at antallet af månedlige brugere i USA og Storbritannien er steget betydeligt mellem august sidste år og juni i år.

Det sociale medie har dog har ikke fremlagt specifikke tal i den forbindelse.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect