Norsk plan for open source i det offentlige

Den norske regering lægger op til at bruge flere open source-løsninger i den offentlige sektor. Moderniseringsministeren vil blandt andet pålægge institutioner i den offentlige sektor at udarbejde planer for brug af åbne standarder og open source-software.

Virksomheder i den offentlige sektor i Norge skal inden udgangen af 2006 udarbejde en plan for brug af åbne standarder og open source-software, fastslår den norske moderniseringsminister Morten A. Meyder.

Endvidere vil ministeren i løbet af 2005 have udarbejdet en anbefaling om brug af open source-løsninger i den offentlige sektor.

Det fremgår af en ny handlingsplan, som moderniseringsminister Morten A. Meyder fremlagde mandag.

Med den nye plan følger Norge andre lande, der også har udarbejdet planer for at øge brugen af åbne standarder og open source-software i et forsøg på at nedbringe it-udgifterne i den offentlige sektor.

Den norske handlingsplan har navnet E-Norge og beskæftiger sig med mange andre forhold end open source, men er særlig konkret på disse punkter i forhold til tidligere planer, skriver Digi.no.

Af ministerens handlingsplan fremgår det eksempelvis, at alle virksomheder i den offentlige sektor allerede i 2006 skal have indarbejdet planer for, hvordan man kan bruge åbne standarder og open source-software.

Endvidere fremgår det af planen, at alle nye it-systemer i den offentlige sektor senest i 2009 skal bruge åbne standarder.

Den norske it-brancheforening IKT-Norge er overvejende positiv over for den nye handlingsplan, men advarer om, at et ensidigt fokus på åbne standarder og open source-software kan skade den norske it-branche.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere