Virksomheder i den offentlige sektor i Norge skal inden udgangen af 2006 udarbejde en plan for brug af åbne standarder og open source-software, fastslår den norske moderniseringsminister Morten A. Meyder.
Endvidere vil ministeren i løbet af 2005 have udarbejdet en anbefaling om brug af open source-løsninger i den offentlige sektor.
Det fremgår af en ny handlingsplan, som moderniseringsminister Morten A. Meyder fremlagde mandag.
Med den nye plan følger Norge andre lande, der også har udarbejdet planer for at øge brugen af åbne standarder og open source-software i et forsøg på at nedbringe it-udgifterne i den offentlige sektor.
Den norske handlingsplan har navnet E-Norge og beskæftiger sig med mange andre forhold end open source, men er særlig konkret på disse punkter i forhold til tidligere planer, skriver Digi.no.
Af ministerens handlingsplan fremgår det eksempelvis, at alle virksomheder i den offentlige sektor allerede i 2006 skal have indarbejdet planer for, hvordan man kan bruge åbne standarder og open source-software.
Endvidere fremgår det af planen, at alle nye it-systemer i den offentlige sektor senest i 2009 skal bruge åbne standarder.
Den norske it-brancheforening IKT-Norge er overvejende positiv over for den nye handlingsplan, men advarer om, at et ensidigt fokus på åbne standarder og open source-software kan skade den norske it-branche.