Vejdirektoratet dropper omstridte kinesiske vejkameraer

Kameraudstyr fra den kinesiske producent Hikvision bliver nu af sikkerhedshensyn fjernet fra de danske veje.

Artikel top billede

(Foto: Vejdirektoratet)

Det er blot to år siden, at Vejdirektoratet købte 170 kameraer fra den omstridte kinesiske producent Hikvision.

Men kameraerne er ikke i overenstemmelse med vejledningen fra Center for Cybersikkerhed, og derfor er direktoratet nu i gået i gang med at udskifte dem, skriver Altinget.

Vejrdirektoratet oplyser således i en mail til Altinget, at det er i gang med at udskifte vejsideudstyr – herunder kameraerne fra Hikvision, som ikke lever op til vejledningen for Center for Cybersikkerhed.

Sikkerhedsekspert Jens Myrup Pedersen, der er professor ved Aalborg Universitet, vurderer ifølge Altinget, at det er fornuftigt at Vejdirektoratet nu laver en gennemgang af sit udstyr.

"Det giver god mening, at man gør det her. Men uanset hvem producenten er, skal man stadig sikre sig, at man har den rigtige infrastruktur omkring sine kameraer. De skal stå på et lukket, indhegnet netværk, så folk udefra ikke kan få adgang til dem," siger han til Altinget.

Blacklistet i USA

Hikvision blev i 2021 sammen med en række andre kinesiske producenter blacklistet af den amerikanske stat, men alligevel er kameraerne i stor stil blevet opsat rundt omkring i Danmark.

Sidste år måtte Søværnet og Rigspolitiet af sikkerhedshensyn fjerne en stribe kameraer fra Hikvision, men det har også tidligere har været fremme, at Aarhus Kommune af sikkerhedshensyn udsatte opsættelsen af kameraer fra Hikvision på Aarhus Havn.

I den forbindelse oplyste Peter Kruse, stifter af sikkerhedsfirmaet CSIS, til DR at det amerikanske Homeland Security havde mistanke om, at der var installeret bagdørssoftware i kameraerne.

“Hvis der er en person, den kinesiske regering har interesse i at vide, hvor befinder sig, vil man kunne lægge sådan en trigger ind, som kan sende en besked hjem til serveren i Kina, hvis den genkender personen,” sagde Peter Kruse til DR.

Annonce

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S