Vejdirektoratet dropper omstridte kinesiske vejkameraer

Kameraudstyr fra den kinesiske producent Hikvision bliver nu af sikkerhedshensyn fjernet fra de danske veje.

Artikel top billede

(Foto: Vejdirektoratet)

Det er blot to år siden, at Vejdirektoratet købte 170 kameraer fra den omstridte kinesiske producent Hikvision.

Men kameraerne er ikke i overenstemmelse med vejledningen fra Center for Cybersikkerhed, og derfor er direktoratet nu i gået i gang med at udskifte dem, skriver Altinget.

Vejrdirektoratet oplyser således i en mail til Altinget, at det er i gang med at udskifte vejsideudstyr – herunder kameraerne fra Hikvision, som ikke lever op til vejledningen for Center for Cybersikkerhed.

Sikkerhedsekspert Jens Myrup Pedersen, der er professor ved Aalborg Universitet, vurderer ifølge Altinget, at det er fornuftigt at Vejdirektoratet nu laver en gennemgang af sit udstyr.

"Det giver god mening, at man gør det her. Men uanset hvem producenten er, skal man stadig sikre sig, at man har den rigtige infrastruktur omkring sine kameraer. De skal stå på et lukket, indhegnet netværk, så folk udefra ikke kan få adgang til dem," siger han til Altinget.

Blacklistet i USA

Hikvision blev i 2021 sammen med en række andre kinesiske producenter blacklistet af den amerikanske stat, men alligevel er kameraerne i stor stil blevet opsat rundt omkring i Danmark.

Sidste år måtte Søværnet og Rigspolitiet af sikkerhedshensyn fjerne en stribe kameraer fra Hikvision, men det har også tidligere har været fremme, at Aarhus Kommune af sikkerhedshensyn udsatte opsættelsen af kameraer fra Hikvision på Aarhus Havn.

I den forbindelse oplyste Peter Kruse, stifter af sikkerhedsfirmaet CSIS, til DR at det amerikanske Homeland Security havde mistanke om, at der var installeret bagdørssoftware i kameraerne.

“Hvis der er en person, den kinesiske regering har interesse i at vide, hvor befinder sig, vil man kunne lægge sådan en trigger ind, som kan sende en besked hjem til serveren i Kina, hvis den genkender personen,” sagde Peter Kruse til DR.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk profil til kapacitetansvarlig LUFT ved Forsvarets Materiel – og Indkøbsstyrelse i Ballerup

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack-udvikler med fokus på IAM og dataoverførsler til PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S