Ny bog fortæller – også – om Bill Gates’ skyggesider

New York Times’ finansredaktør er netop udkommet med en portrætbog, som får ros for at komme hele vejen rundt om et af verdens mest velhavende og indflydelsesrige mennesker.

Artikel top billede

I mange år var Bill Gates og hans virksomhed i brede kredse kontroversielle størrelser, og Linux og hele open source-bevægelsen opstod et langt stykke hen ad vejen som protest mod übersuccesfulde og monopolistiske Microsoft.

Men så omfavnede Microsoft åben kildekode, og Gates selv transformerede sig fra nådesløs it-mogul til nørdet julemand, da han brugte sin enorme formue til at stifte Bill & Melinda Gates Foundation, som tog velgørenhed til et helt nyt niveau.

Så hvor excentriske techmilliardærer som Peter Thiel og Elon Musk bruger deres formuer til at købe politisk indflydelse, står Gates i de flestes bevidsthed snarere som et forbillede for, hvordan de superrige hellere bør bringe deres enorme velstand i spil.

Fonden støtter trods alt fra bekæmpelse af fattigdom og spædbørnsdødelighed til udviklingen af malariavacciner og små kernekraftværker.

Det er den historie, New York Times’ finansredaktør Anupreeta Das fortæller i ”Billionaire, Nerd, Saviour, King: The Hidden Truth About Bill Gates and His Power to Shape Our World,” som netop er udkommet.

Men hun fortæller også om den mere private Bill Gates.

Herunder om venskabet med blandt andet investorhelten Warren Buffett – der angiveligt ikke er nær så ukompliceret, som Gates gerne giver udtryk for. Buffett har for eksempel besluttet, at han alligevel ikke vil lade fonden arve 99 procent af sin formue.

Bogen kommer også omkring Gates-parrets skilsmisse, Bills relation til den nu afdøde kvindemisbruger Jeffrey Epstein og om det forhold, at medarbejdere hos Gates-fonden undertiden lever i frygt for chefens vrede og uforudsigelighed.

Ligeledes problematiserer Anupreeta Das det forhold, at en enkeltperson gennem sin fond har indflydelse, der i mange tilfælde nærmer sig eller endda overgår den magt, som regeringer og stater har.

Hvilket ikke kun kan være et problem i fattige 3. verdenslande.

Herhjemme har den danske uddannelses- og forskningsverden som bekendt også svært ved at finde ud af, hvilket ben man skal stå på i samspillet med for eksempel Novo Nordisk Fonden.

Bogen bygger på interviews med hundredvis af nuværende og tidligere medarbejdere hos Gatesfonden og Microsoft samt med mennesker, der på anden vis har tæt kendskab til Bill Gates og kredsen omkring ham.

Dermed adskiller den sig angiveligt – undertegnede har kun læst uddrag – fra mange andre biografier ved ikke kun at bidrage marginalt til den velkendte historie om Bill Gates, men også ved at kaste nettet brede ud.

Bogen ros for at tegne et nuanceret, fair og velfortalt billede af en af verdens rigeste og mest kendte mennesker og af den indflydelse, han udøver. På godt og ondt.

Titel: Billionaire, Nerd, Saviour, King: The Hidden Truth About Bill Gates and His Power to Shape Our World.

Forfatter: Anupreeta Das.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S