Huawei lancerer eget styresystem til smartphones: Vil væk fra Android

Huawei tager endnu et skridt væk Android på selskabets telefoner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Det kinesiske teleselskab Huawei tager et stort skridt væk fra Android.

Huawei har nemlig annonceret sit eget styresystem HarmonyOS Next, hvilket markere en bevægelse væk far Googles Android.

Det kinesiske selskab har derved "startede officielt offentlig beta-testning" af operativsystemet i nogle smartphones og tablets.

Det skriver The Register.

I modsætning til forgængere HarmonyOS understøtter Harmony OS Next ikke længere Android-apps, skriver mediet.

Huawei nævner en række af Kinas største apps inden for sociale medier, betaling og shopping, som har lavet apps direkte til Huaweis styresystem. Det inkluderer Meituan, Douyin, Taobao, Xiaohongshu, Alipay og JD.com.

Teleselskabet har også hævdet, at der er lanceret 15.000 native HarmonyOS-applikationer og tjenester.

The Register beretter, at dette fortsat er langt under Apple og Googles app-butikker med flere millioner apps.

Dog oplyser Huawei til mediet, at selskabet ikke vil lancere HarmonyOS Next uden for Kina i den nærmeste fremtid. Derfor kommer resten af verden til at vente et godt stykke tid.

Huawei vil ligeledes bringe sit eget styresystem til selskabets pc’er inden for den nærmeste fremtid, hvilket vil få indflydelse på antallet af pc’er, der globalt benytter Windows.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos