Huawei dropper Windows i alle sine pc’er - vil satse på andet styresystem

Kinesiske Huawei dropper Windows som styresystem til sine pc’er. Nyt styresystem har langt bedre performance og er langt mere sikkert, mener selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Den kinesiske teknologi-kæmpe Huawei er færdig med Windows, som selskabet ikke længere vil installere på det meget store antal pc’er, som selskabet producerer.

I stedet vil Huawei fremover installere sit eget styresystem, HarmonyOS, på alle dets pc’er.

Selskabets formand, Yu Chengdong, fortæller i denne video fra 20. september om Huaweis nye HarmonyOS Next, som ifølge Huawei er både mere sikker og har langt bedre performance end Windows.

Yu Chengdong fortæller her, at Huawei er nødt til at droppe Windows, da selskabet er blevet sortlistet i USA og derfor ikke kan få den nødvendige opbakning fra leverandørerne.

Derfor har selskabet i lang tid arbejdet på at gøre sig helt uafhængigt med udviklingen af sit eget styresystem, som er helt renset for komponenter, som andre - ikke mindst amerikanske - selskaber kontrollerer.

Huawei er blandt verdens store pc-producenter og leverer hvert år omkring fire millioner pc’er til især det asiatiske marked.

Det er et antal, der gør, at det kan blive en alvorlig sag for Microsoft, at Huawei nu navigerer bort fra Windows-vejen.

Lige nu kan det ifølge The Register imidlertid blive et problem for Huawei, at HarmonyOS for tiden ikke understøttes af software-leverandører.

Det gælder ikke mindst spil-udviklerne, som generelt ikke har været særligt interesseret i Harmony OS.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS