Kombit skifter ud i bestyrelsen: Aalborgenser og københavner træder ind

Kommunernes Landsforenings it-fællesskab præsenterer sin nye bestyrelse efter en ekstraordinær generalforsamling.

Artikel top billede

Administrerende direktør Kristian Vengsgaard er glad for den nye sammensætning af Kombits bestyrelse. (Foto: Kombit)

Kombit har løftet sløret for sin nye bestyrelse.

Efter onsdagens ekstraordinære generalforsamling blev det officielt, hvem der træder ind i bestyrelsen for selskabet, som er ejet af Kommunernes Landsforening og indkøber, udvikler og drifter digitale løsninger til borgere og virksomheder.

Helle Frederiksen, 1. viceborgmester i Aalborg Byråd, og Henrik Appel, medlem af Københavns Borgerrepræsentation, er trådt ind i bestyrelsen.

"Vi er taknemlige for, at de vil lægge tid og kræfter i Kombits arbejde," skriver administrerende direktør Kristian Vengsgaard i et opslag på det sociale medie LinkedIn.

"Vi er mindst lige så glade for den kontinuitet og det forsatte store arbejde, som de tre borgmestre, der bliver siddende i bestyrelsen, bringer til bordet," fortsætter han i opslaget.

De tre fortsættende bestyrelsesmedlemmer er Morten Slotved, borgmester i Hørsholm, Hans Stavnsager, borgmester i Faaborg-Midtfyn, og Jesper Frost Rasmussen, borgmester i Esbjerg.

Sidstnævnte er nu officielt blev valgt til bestyrelsesformand.

"Det er et stærkt hold til at give retning for Kombits strategiske udvikling fremad," fastslår Kristian Vengsgaard i sit opslag.

Udover de nævnte medlemmer af bestyrelsen har Kombit også tre medarbejdervalgte medlemmer: Mie Holmsgaard Rasmussen, Frank Stjerne og Lars Vraa.

Fire forvaltningsområder

Kombit forvalter forskellige løsninger på kommunernes vegne. Det er lige fra Aula på skoleområdet til Ydelsesrefusion (YR) på beskæftigelsesområdet.

Den faglige- og tekniske knowhow er samlet i fire forskellige forvaltningsområder. De er:

  • Arbejdsmarked og beskæftigelse.
  • Børn, kultur, social og sundhed.
  • Teknik, miljø og borgerservice.
  • Fælleskommunal infrastruktur.

Kombit blev etableret i 2009 og overtog da aktiviteter og medarbejdere fra det daværende Kommune Holding.

Selskabet er et ikke-finansielt aktieselskab, som er 100 procent ejet af KL.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S