Kombit skifter ud i bestyrelsen: Aalborgenser og københavner træder ind

Kommunernes Landsforenings it-fællesskab præsenterer sin nye bestyrelse efter en ekstraordinær generalforsamling.

Artikel top billede

Administrerende direktør Kristian Vengsgaard er glad for den nye sammensætning af Kombits bestyrelse. (Foto: Kombit)

Kombit har løftet sløret for sin nye bestyrelse.

Efter onsdagens ekstraordinære generalforsamling blev det officielt, hvem der træder ind i bestyrelsen for selskabet, som er ejet af Kommunernes Landsforening og indkøber, udvikler og drifter digitale løsninger til borgere og virksomheder.

Helle Frederiksen, 1. viceborgmester i Aalborg Byråd, og Henrik Appel, medlem af Københavns Borgerrepræsentation, er trådt ind i bestyrelsen.

"Vi er taknemlige for, at de vil lægge tid og kræfter i Kombits arbejde," skriver administrerende direktør Kristian Vengsgaard i et opslag på det sociale medie LinkedIn.

"Vi er mindst lige så glade for den kontinuitet og det forsatte store arbejde, som de tre borgmestre, der bliver siddende i bestyrelsen, bringer til bordet," fortsætter han i opslaget.

De tre fortsættende bestyrelsesmedlemmer er Morten Slotved, borgmester i Hørsholm, Hans Stavnsager, borgmester i Faaborg-Midtfyn, og Jesper Frost Rasmussen, borgmester i Esbjerg.

Sidstnævnte er nu officielt blev valgt til bestyrelsesformand.

"Det er et stærkt hold til at give retning for Kombits strategiske udvikling fremad," fastslår Kristian Vengsgaard i sit opslag.

Udover de nævnte medlemmer af bestyrelsen har Kombit også tre medarbejdervalgte medlemmer: Mie Holmsgaard Rasmussen, Frank Stjerne og Lars Vraa.

Fire forvaltningsområder

Kombit forvalter forskellige løsninger på kommunernes vegne. Det er lige fra Aula på skoleområdet til Ydelsesrefusion (YR) på beskæftigelsesområdet.

Den faglige- og tekniske knowhow er samlet i fire forskellige forvaltningsområder. De er:

  • Arbejdsmarked og beskæftigelse.
  • Børn, kultur, social og sundhed.
  • Teknik, miljø og borgerservice.
  • Fælleskommunal infrastruktur.

Kombit blev etableret i 2009 og overtog da aktiviteter og medarbejdere fra det daværende Kommune Holding.

Selskabet er et ikke-finansielt aktieselskab, som er 100 procent ejet af KL.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse