Plantronics køber lyd for en milliard kroner

En populær serie af højtalere til Apples kanonsucces Ipod'en og fast leverandør til Dell er to væsentlige argumenter for, at en af verdens største producenter af hovedtelefoner, Plantronics, giver en rund milliard kroner for højtalerproducenten Altec Lansing.

To dominerende globale spillere inden for lydgengivelse fra blandt andet computere får nu slået pjalterne sammen.

Hovedtelefon-producenten Plantronics er blevet enig med højtaler-producenten Altec Lansing om at købe sidstnævnte for den nette sum af én milliard kroner.

Altec Lansing står bag en populær serie af små højtalere til Apples mp3-afspiller Ipod'en, der er Apples største megasællert til dato.

Netop den serie af små højtalere angiver Plantronics som en vigtig grund til, at selskabet nu køber højtaler-producenten.

Altec Lansing er også fast leverandør af højtalere til Dell og omsatte i kalenderåret 2004 for mere end 600 millioner kroner.

Plantronics laver i forvejen hovedtelefoner ? og komplette headset ? i den dyre ende af skalaen til brug på kontorer, til mobiltelefoner, pc'er og traditionelle stereoanlæg.

Selskabet er en betydelig konkurrent til den danske producent af headset GN Store Nord.

Plantronics har mere end 4.500 ansatte og priser sig af at have produceret headset'et, som astronauten Neil Armstrong havde på hovedet på månen i 1969, da han sagde de berømte historiske ord:

- One small step for man, one giant leap for mankind.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere