Morgen-briefing: Her er de mest Googlede personer i 2024 / Danske aktie-ejere blev lovet skattelettelse – nu løber regeringen fra løftet / Kyndryl i Norden får ny driftsdirektør

Her er de mest Googlede personer i 2024. Danske aktie-ejere blev lovet skattelettelse – nu løber regeringen fra løftet. Kyndryl i Norden får ny driftsdirektør. PFA sælger investering i Alibaba, og så er det i dag 16 år siden, at Google fjernede beta-mærket fra Chrome.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Gooooood moooorning

Det er i dag onsdag den 11. december, og her har du Computerworlds morgenbriefing.

Denne morgen er det igen din yndlingsmorgenbriefing-kurator, Jacob Wittorff, der leverer det nyhedsfix, som du har hungret efter, siden du slog øjnene op.

Lad os komme til sagen.

Her er de mest Googlede personer i 2024

Dagens første historie handler om en tilbagevendende decembertradition.

For igen i år har Google offentliggjort, hvilke personer der er blevet Googlet mest i det seneste år.

Måske ikke helt overraskende er det en amerikansk kvinde, der indtager førstepladsen.

Top-10 mest Googlede personer i 2024:
1. Taylor Swift
2. Martin Brygmann
3. Søren Pape Poulsen
4. Katherine Diez
5. Donald Trump
6. Kamala Harris
7. Dronning Margrethe
8. Johnny Madsen
9. Mikkel Hansen
10. Liam Payne

En anden populær kategori er de såkaldte “hvordan”-spørgsmål. Her afslører de mest populære spørgsmål, at der i år har været valg til Europa-Parlamentet.

De mest populære spørgsmål handler om, hvordan stemmeafgivelsen foregår i Danmark, og hvordan man kan brevstemme. Andre spørgsmål handler blandt andet om årsagen til branden på børsen og hvordan abekopper smitter.

Danske aktie-ejere blev lovet skattelettelse – nu løber regeringen fra løftet

Der er dårligt nyt til mange danske aktionærer, der i juni blev lovet, at grænsen for, hvornår de skulle betale den høje skattesats af deres afkast, allerede næste år skulle hæves fra 63.000 kroner til 83.000 kroner.

Men det løfte løber regeringen og partierne bag aftalen nu fra i sidste øjeblik, fordi de ifølge Børsen i stedet har valgt med tilbagevirkende kraft at fjerne en skat, der blandt andet har ramt flere stiftere af it-virksomheder.

Det drejer sig om den såkaldte iværksætterskat – også kendt som “skatten fra helvede” – som har kostet en mindre gruppe stiftere af succesfulde virksomheder dyrt. Ifølge Børsen har det blandt andet ramt stifterne af softwarevirksomheden Penneo.

Lovforslaget andenbehandles tirsdag den 17. december og er derfor endnu ikke vedtaget.

Kyndryl i Norden får ny driftsdirektør

IBM-veteranen Michael Gottschalck er netop blevet udpeget som driftsdirektør – også kaldet COO – for Kyndryl i Norden.

Gennem de seneste 20 år har Michael Gottschalck arbejdet for IBM og senere Kyndryl, efter selskabet blev udskilt fra IBM.

“Jeg er beæret og spændt på at påtage mig ansvaret for at lede Kyndryls forretning i Norden,” siger Michael Gottschalck ifølge en pressemeddelelse.

PFA sælger investering i Alibaba

Det danske pensionsselskab PFA Pension har valgt at sælge sin investering på 457 millioner kroner i den kinesiske online-gigant Alibaba.

Det skriver Ritzau.

“Vi har solgt vores investering i selskabet, fordi vi ikke er sikre på, at virksomheden er drevet ansvarligt, hvilket også udgør en stor risiko for vores investering,” siger Rasmus Bessing, chef for bæredygtige investeringer i PFA, i et skriftligt svar til Ritzau.

I dag for 16 år siden fjernede Google beta-mærket fra Chrome

Google Chrome-browseren blev egentlig allerede lanceret den 2. september 2008, men det var i en beta-udgave.

Beta-mærkatet forsvandt den 11. december 2008 – blot 100 dage senere – da Google lancerede Version 1.0.

“Vi har haft nogle klare mål med stabilitet, performance og sikkerhed, inden vi kunne tage Chrome ud af beta-test. Folk kan nu browse hurtigere og helt sikkert med Chrome,” sagde Googles danske udviklingschef Lars Bak for 16 år siden til Computerworld.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S