Artikel top billede

Workdays Europæiske CTO, hollandske Jens Löhmar (Foto: Sandra Blaser)

Workday har måske fundet modellen for enterprise AI, som andre store firmaer kan tage til sig

Interview: Workday vil bruge "modeladaptere" for at sikre, at hver kunde får AI, der er specifikt tilpasset deres behov, uden at dele eller blande deres data med andre kunders data.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Workdays model for enterprise AI.
753
4 min
Workday Rising, Amsterdam: Medarbejdere er besværlige. Besværlige at hyre. At fyre. Og besværlige at fastholde, mens du sikrer, at de udvikler sig, får nye færdigheder og er glade.

Det er problemet som Workday, det 19 år gamle cloudbaserede finans- og HR-system, der i 2021 købte dansk-stiftede Peakon for 4,3 milliarder kroner, har sat sig for at løse.

I denne uge indtog Workday så RAI-centeret i Amsterdam med deres Rising-konference.

Her blev 5.000 deltagere, heraf en fra Computerworld Danmark, udsat for høj musik, glade budskaber og en tech-optimisme så tyk, at du kunne skære den i skiver.

Selv kodeordet til den offentlige wifi delte optimismen: ”foreverforward!” sikrede dig adgangen.

Selve hovedbudskabet er dog lidt mere nøgternt ifølge Workdays europæiske CTO, hollandske Jens Löhmar: Hypen om AI er ved at dampe af, men implementeret ordentligt er der store muligheder for at skalere og spare enorme ressourcer i virksomhederne – ikke mindst på finans- og medarbejderområdet.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft retter 130 sårbarheder i stor opdatering: Office ramt af alvorlige sikkerhedsproblemer

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

“Verdens største Microsoft-partner” ser dagens lys: Allan Jakobsen bliver nordisk boss efter milliardkøb

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Glem alt om Windows 12 for denne gang: Microsoft offentliggør næste udgave af Windows

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Denne lille kreds af russiske hackere står bag hver fjerde af alle ransomware-angreb mod danske virksomheder

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En af landets dygtigste CISO'er stopper i Arla: Thomas Zuliani har fået nyt job