Handelskrigen mellem USA og Kina har allerede kostet Nvidia milliarder: Nu ændrer selskabet sine chips for at omgå reglerne

Det er ikke første gang, at Nvidia gør brug af det trick.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia/PR)

Der gælder en række begrænsende regler for handel af chips mellem USA og Kina, og de påvirker GPU-giganten Nvidia.

Derfor griber Nvidia nu til handling.

Tilbage i april måned meddelte Nvidia, at selskabet måtte nedskrive værdier for 36,1 milliarder danske kroner grundet handelsrestriktioner mellem USA og Kina. Nedskrivningen drejede sig om lager, indkøbsforpligtelser og relaterede reserver.

Blandt andet er selskabets H20-chip påvirket af handelsrestriktioner, og det vil Nvidia lave om på.

Derfor planlægger Nvidia at udgive en nedgraderet version af H20, som kan sælges til det kinesiske marked, skriver Reuters.

Blandt andet vil denne nedgraderede chip have ringere hukommelseskapacitet og dårligere performance.

Grunden til, at Nvidia vil skabe en ringere version af en eksisterende chip er, at restriktionerne mellem Kina og USA i høj grad drejer sig om, at USA ikke vil videregive den bedste teknologi til Kina. Derfor kan det være en vej udenom reglerne, hvis den teknologi, der sælges, bliver forringet.

Hvis Nvidia skaber en version af H20, der er under standarderne for USA’s restriktioner, kan det være en måde igen at sælge til Kina.

Ikke første gang

Tricket med at udvikle en ringere udgave af en eksisterende chip er noget, Nvidia har gjort brug af før.

Tilbage i begyndelsen af 2023 oplevede Nvidia problemer med at eksportere selskabets RTX 4090 GPU.

Derfor udviklede chipgiganten en mindre kraftfuld version til det kinesiske marked for ikke at bryde de amerikanske regler. Denne version hed RTX 4090D, og den leverede 10,94 procent ringere performance for ikke at overskride kravene fra USA.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job