Itunes banker Sony på hjemmebanen

Apples musikbutik Itunes har siden introduktionen i Japan i sidste uge solgt mere end det dobbelte af, hvad Sonys partnerdrevne musikbutik sælger om måneden. Itunes har dog problemer med at få musik fra lokale kunstnere på hylderne.

Den amerikanske version af Apples musikbutik på nettet, Itunes, har lagt hårdt ud med salg af over en million musiknumre på bare fire dage, meddeler Apple mandag.

Til sammenligning har Mora, den musikbutik på nettet som Sony via partnerskaber er involveret i, for nylig oplyst, at den på nettet sælger omkring 450.000 numre om måneden.

Itunes blev tirsdag åbnet i den japanske version af Apples koncernchef, Steve Jobs, ved en større mediebegivenhed, der udløste massiv dækning fra lokale aviser og tv-selskaber.

Steve Jobs sagde i et tv-interview, at han var sikker på, at Itunes vil blive japanernes foretrukne netbutik for download af musikfiler.

Lavere priser

En del af Apple-chefens forventninger skal ses i sammenhæng med, at Apples Ipod er den meste solgte digitale musikafspiller i Japan.

Og de japanske Ipod-ejere har måttet vente mere end to år på at få deres egen Itunes musikbutik, siden Itunes åbnede i den første version henvendt til det amerikanske marked.

Åbningen har trukket i langdrag på grund af forhandlinger med lokale pladeselskaber, oplyser Steve Jobs.

Forhandlingerne har betydet, at Apple har kunnet lægge ud med et lavere prisniveau end konkurrenterne.

Omkring 90 procent af numrene på Itunes i Japan koster 8,10 kroner, mens konkurrerende butikker som Mora sælger for mellem 11,25 og 17,00 kroner.

Mangler lokale kunstnere

Der er imidlertid behov for flere forhandlinger for at Itunes kan blive fuldt konkurrencedygtige på det japanske marked.

Apple har i øjeblikket opbakning fra 15 lokale pladeselskaber, men mange af de førende musikselskaber er endnu ikke hoppet med ombord.

Det betyder, at flere af de mest populære japanske kunstneres musik ikke kan købes på Itunes.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis