Derfor er disse tre CISO'er de bedste i Danmark: Sådan griber de sikkerheden an

Årets CISO 2025: Danmarks tre bedste CISO'er lige nu rbejder målrettet med cyberresiliens, beredskab og forretningsdreven governance. Se hvorfor de hver især er nomineret til titlen som Årets CISO 2025.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i tre toplederes strategier for cyberresiliens, beredskab og forretningsdreven governance
  • Bag om de tre nominerede til Årets CISO 2025 - derfor er de udvalgt af juryen
889
4:30 min
For Danmarks tre bedste CISO'er er it-sikkerhed en kompleks affære, som de hver især griber an ud fra dyb strategisk forståelse blandet med en stor mængde teknologisk og organisatorisk indsigt.

De er af juryen bag kåringen af Årets CISO 2025 blevet udvalgt blandt den række af indstillinger, som juryen har modtaget i den seneste tid.

Mere om samme emne

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S