Jeg må indrømme, at B&Os Beoplay H100 i afdæmpet guldfarve er en af de mest attraktive rejsehovedtelefoner, som jeg er stødt på. Her taler jeg ikke kun design og materialer, men også lydmæssigt.
Men prisen på mere end 10.000 kroner gør den ikke til et oplagt valg – i hvert fald ikke for mig, og det er her, at den nye variant af Sennheisers Momentum 4 Wireless kommer i spil.
For hovedtelefonen har mange af de samme dyder med fint afdæmpet design, god anti-støj-funktion og ikke mindst lydkvalitet - og så til en pris på 1.672 kroner. Det er altså vanskeligt at slå.
Plastik, der ligner metal
Momentum Wireless 4 er nemlig ikke blot en fin indpakning, hvilket da også ville være underligt, når det er en lydmastodont som Sennheiser, der står bag.
Konstruktionen er meget enkel og primært af plastik, men en stærk type, der på afstand ligner metal.
Hovedtelefonerne er ikke så fleksible i forhold til at blive foldet sammen, hvorfor det medfølgende bæreetui da også er lidt stort.
Hovedbøjlen er kraftig, men meget bøjelig, og sammen med den bløde padding mod hovedet betyder det, at den opleves lettere, end vægten på 290 gram antyder.
Ørepuderne slutter helt tæt og opleves ikke varme. Bevares, der findes bedre, men til prisen er de godkendt til en flyvetur over Atlanten.
Den samlede pakke er altså både ergonomisk, behagelig og til at betale.
Den findes i flere forskellige farver, og den nye guld-variant fås nu til samme pris som de øvrige farver.
Det vil sige under 1.700 kroner – den officielle pris er tæt på 3.000 kroner, men det tager dig to klik på nettet at finde den til førnævnte pris.
Batteritiden er oplyst ”op til 60 timer” og det er fint, men i praksis er den lige under 48 timer, hvilket bestemt også er inden for skiven.
Tal, lyt og få ro
Uanset farve får du samme hovedtelefon, der leverer alt det, som du har behov for af teknologi i en hovedtelefon til rejsen eller den daglige pendlertur.
Det vil sige dynamisk anti-støj-funktion, som du selv kan justere.
Du kan nappe et opkald og justere lyden via avanceret app. Langt det meste kan justeres via touch på de semistore sider på hovedtelefonen.
Disse touch-funktioner er i øvrigt fint kalibreret – med det mener jeg, at du ikke kommer til at afslutte et opkald ved blot at komme til at røre ved siderne.
Du skal trykke fingeren lidt ind for at aktivere funktionen.
Det kræver lidt tilvænning, men er en fin løsning, da det er bedre end en oversensitiv løsning, hvor man konstant kommer til at ramme en funktion utilsigtet.
Støjfunktionen er ikke den mest undertrykkende på markedet, men holder støjen ude ude, uden at lyden bliver helt klemt – eller du får en klaustrofobisk fornemmelse.
Vil du have fuldstændig ro i flyet, findes der bedre varianter, men til hverdagsbrug er de gode.
Det samme gælder, når du skal tale i telefon.
Lyden er meget ren – også i modtagerens ende.
Grundet den lukkede konstruktion skal du dog høre din egen stemme gennem en mikrofon og ind i hovedtelefonen.
Det er en disciplin, som jeg ikke er god til, så har du det ligesom jeg, kan du med fordel lige tage den ene ørekop væk fra øret.
Tager du højre ørekop væk, mens du ser film eller gamer, vil det automatisk stoppe det, du er i gang med at se. Ikke nogen ny funktion, men værdsat i det daglige.
Lydmæssigt er der tale om en neutral oplevelse med fine detaljer og et velafstemt lydbillede.
Sennheiser producerer pro-lyd til lydoptagelser, og det smitter af på selskabets konsumer-produkter.
Det betyder, at du får en høj lydkvalitet, der er meget korrekt og god til mange musikgenrer. Det vil sige en let analytisk afkodning af musikken, der er god, men ikke altid den mest engagerende.
Men en lyd, der er langt bedre end mange mere popmoderne modeller fra Beats Audio og lignende.
Dette er et lydbillede til den voksne lytter, men nok heller ikke en lyd, der kan få techno-entusiasten op ad stolen.
En ren prisbasker
Momentum 4 Wireless er en genial hovedtelefon til allround-brug med prisen in mente og som nævnt i testen bestemt ikke fejlfri.
De koster vejledende tæt på 3.000 kroner, men du kan få dem i fire varianter - inklusive den nye guld-variant, som jeg finder meget flot – til lige under 1.700 kroner.
Til den pris kan du tilgive dem, at de ikke er de mest engagerende lydmæssigt og letteste at få plads til i rejsetasken. De giver ganske enkelt bang-for-the-buck, som det hedder på godt dansk.