Dansk mobilløsning klar til gennembrud

Det dansk softwarefirma WPA vandt Microsoft-pris for sin mobile løsning og satser nu på internationalt gennembrud. Systemet giver adgang til e-mail og kalender via håndholdt computer og mobiltelefon.

Den lille danske softwarevirksomhed WPA i Haslev på Sjælland har i løbet af de sidste to et halvt år opbygget en kreds af danske kunder til sin mobile løsning, der giver adgang til ERP-systemer fra håndholdte computere.

Sidste måned valgte Microsoft at tildele virksomheden den årlige partnerpris for teknisk innovation inden for mobile løsninger. Med prisen i ryggen håber virksomheden nu på at udvide sit marked til udlandet.

Løsningen, som Microsoft valgte at præmiere, giver mulighed for at få adgang til ERP-systemer som C5, Navision Attain og Winfinans fra en håndholdt computer. Løsningen er rettet mod service-industrien, og WPA har store forventninger til det mobile kontor.

- Vi tror på, at alt i den her sektor bliver mobilt, siger Jens Davidsen, CEO for WPA.

Nice-to-have

- Vi startede egentlig i håndværkersektoren, men i dag er vores kunder serviceteknikere i bred forstand. Folk som alarmfolk, elektrikere og hvidevarefolk.

Jens Davidsen medgiver dog, at markedet stadig er i sin vorden.

- Vores løsning betragtes stadig som nice-to-have, ikke need-to-have. Det er en ny post på budgettet for de fleste, forklarer Jens Davidsen.

Hans salgsargument er, at de fleste vil tjene investeringen hjem på mindre end et år, ved at virksomhederne får udfaktureret mere og kan udnytte folkene i marken mere effektivt.

WPA's løsning består af to delsystemer: et webbaseret callcentersystem, hvor folk hjemme på kontoret løbende kan planlægge servicefolkenes arbejde, og et mobilsystem, som servicefolkene anvender på håndholdte computere med Windows Mobile 5.0.

GPRS

Ved hjælp af de håndholdte computere kan servicefolkene i marken løbende se, hvilke ordrer der skal udføres, samt hvad der skal leveres. Kommunikationen mellem de håndholdte computere og callcentersystemet foregår ved hjælp af webservices over GPRS.

Løsningen er baseret 100 procent på Microsofts .Net-platform, hvilket var et bevidst valg fra WPA's side.

- Vi kunne ikke sidde hernede på Sydsjælland og bestemme verdens gang for hverken software eller hardware. Hvis vi skulle lave noget, som ikke endte i en teknologi-ø, måtte vi ride med de store heste, siger Jens Davidsen.
Efter WPA vandt Microsoft-prisen er der sket en hel del, især på det udenlandske marked.

- I den store verden har prisen virkelig givet genlyd. I USA går det meget stærkt i øjeblikket.
WPA håber, at det kommer til at gå endnu hurtigere til efteråret, når Microsoft lancerer Small Business Accounting 2006.

Jagter investorer

WPA er nemlig i gang med at udvikle en mobil løsning til Small Business Accounting 2006 og forventer at have den klar, når Microsofts økonomisystem rettet mod små virksomheder lanceres i USA.

- Vi arbejder dag og nat på at være klar til lanceringen. Vi viste Microsoft løsningen i Minneapolis, og de var begejstrede, siger Jens Davidsen, der er på udkig efter investorer, så WPA kan få adgang til det store amerikanske marked.

- Vi har en traditionel dansk it-husmands-økonomi, der ikke er gearet til et amerikansk eventyr. Vi arbejder derfor på at finde investorer, der kan hjælpe os med at komme til USA, fortæller Jens Davidsen.

Denne artikel stammer fra fredagens trykte udgave af Computerworld.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet