Nvidia får alligevel lov at sælge særlige AI-chips til Kina

Den amerikanske præsident giver grønt lys.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia/PR)

USA’s præsident, Donald Trump, vil tillade Nvidia at sælge de kraftfulde H200-chips til det kinesiske marked.

I et opslag på Truth Social oplyser Donald Trump, at han har informeret Kinas præsident, Xi Jinping, om at Nvidia får lov til at "sende H200-produkter til godkendte kunder i Kina under betingelser, der fortsat tillader en stærk national sikkerhed," skriver Donald Trump.

Det skriver Financial Times.

Han tilføjer, at 25 procent af salget til Kina skal betales til USA.

Samme tilgang vil gælde for aktører som AMD og Intel, oplyser præsidenten.

Lige nu er der ikke et lovmæssigt apparat på plads til at facilitere betalinger, skriver mediet.

Tidligere har Nvidia måtte udvikle en ringere udgave af H200-chips for at kunne få lov at sælge dem til Kina.

Beslutningen om, at Nvidia nu kan sælge den kraftfulde teknologi til Kina møder kritik fra det demokratiske parti i USA.

Særligt Jeanne Shaheen og Chris Coons, som er de to øverste demokrater i Senatets udenrigsudvalg samt Jack Reed, den demokratiske formand for Senatets forsvarsudvalg.

“Trump-administrationens udmelding om, at man vil tillade eksport af avancerede H200 AI-chips til Kina, er et kolossalt økonomisk og sikkerhedspolitisk nederlag,” skriver senatorerne i en erklæring, som fortsætter:

“H200-chipsene er langt mere avancerede end alt, Kina selv kan producere, og at forære dem til Beijing vil ødsle Amerikas primære fordel væk i AI-kapløbet.”

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S