Nordisk CRM-platform med danske Lars Engbork i spidsen køber finsk tech-selskab med 26 millioner brugere

Det kapitalfondejet CRM-selskab køber op i Norden.

Artikel top billede

Lars Engbork, CEO for SuperOffice. (Foto: SuperOffice)

Det norske CRM-selskab SuperOffice, der er ejet af den nordiske kapitalfond Axcel har været på indkøb i markedet.

Selskabet har nemlig købt den finske event management-platform Lyyti, som benyttes af tusinder af organisationer i Norden. Lyyti driver en platform til planlægning og håndtering af fysiske, digitale og hybride events.

Det skriver SuperOffice i en meddelelse.

Ifølge udmeldingen har Lyyti 26 millioner slutbrugere i form af deltagere på events, der er afholdt på platformen.

Opkøbet gør, at SuperOffice kommer op på årlige indtægter for 508 millioner kroner, hvilket er en stigning på 13 procent.

Lyyti omsætter for 63 millioner kroner årligt.

“Dette opkøb er en naturlig fortsættelse af vores strategi om at bygge Europas mest elskede CRM-platform. Lyyti styrker vores evne til at hjælpe virksomheder med at skabe meningsfulde og målbare kundeengagementer, samtidig med at de har et team og en kultur, der passer perfekt til SuperOffice,” siger Lars Engbork, CEO i SuperOffice, i meddelelsen.

Dette er SuperOffices andet opkøb på et halvt år, da selskabet købte svenske i-Centrum i august.

Det er en del af selskabets strategi at foretage opkøb for at udvide både porteføljen af produkter samt tilstedeværelsen i flere lande.

Lyyti har kunder i Finland, Sverige og Frankrig.

“Events er ved at blive en af de vigtigste kontaktpunkter med kunderne. Siden covid har vi især set, at kombinationen af fysiske og digitale events er blevet afgørende for at engagere B2B-kunder i Europa. Ved at integrere Lyyti i vores økosystem kan vi hjælpe kunderne med at planlægge, håndtere og måle aktiviteter på en måde, der skaber reel værdi,” siger Lars Engbork.

Event-tech markedet vurderes at være i vækst i Nordeuropa, og især hybride muligheder har taget fart efter coronapandemien.

“Vores mission har altid været at forenkle event management og hjælpe mennesker med at skabe meningsfulde møder. Ved at integrere med SuperOffices CRM-platform kan vi levere endnu større værdi til kunder over hele Europa og accelerere innovationen inden for event-tech,” siger Petri Hollmén, CEO i Lyyti, i meddelelsen.

Prisen for opkøbet er ikke offentliggjort.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland