Det norske CRM-selskab SuperOffice, der er ejet af den nordiske kapitalfond Axcel har været på indkøb i markedet.
Selskabet har nemlig købt den finske event management-platform Lyyti, som benyttes af tusinder af organisationer i Norden. Lyyti driver en platform til planlægning og håndtering af fysiske, digitale og hybride events.
Det skriver SuperOffice i en meddelelse.
Ifølge udmeldingen har Lyyti 26 millioner slutbrugere i form af deltagere på events, der er afholdt på platformen.
Opkøbet gør, at SuperOffice kommer op på årlige indtægter for 508 millioner kroner, hvilket er en stigning på 13 procent.
Lyyti omsætter for 63 millioner kroner årligt.
“Dette opkøb er en naturlig fortsættelse af vores strategi om at bygge Europas mest elskede CRM-platform. Lyyti styrker vores evne til at hjælpe virksomheder med at skabe meningsfulde og målbare kundeengagementer, samtidig med at de har et team og en kultur, der passer perfekt til SuperOffice,” siger Lars Engbork, CEO i SuperOffice, i meddelelsen.
Dette er SuperOffices andet opkøb på et halvt år, da selskabet købte svenske i-Centrum i august.
Det er en del af selskabets strategi at foretage opkøb for at udvide både porteføljen af produkter samt tilstedeværelsen i flere lande.
Lyyti har kunder i Finland, Sverige og Frankrig.
“Events er ved at blive en af de vigtigste kontaktpunkter med kunderne. Siden covid har vi især set, at kombinationen af fysiske og digitale events er blevet afgørende for at engagere B2B-kunder i Europa. Ved at integrere Lyyti i vores økosystem kan vi hjælpe kunderne med at planlægge, håndtere og måle aktiviteter på en måde, der skaber reel værdi,” siger Lars Engbork.
Event-tech markedet vurderes at være i vækst i Nordeuropa, og især hybride muligheder har taget fart efter coronapandemien.
“Vores mission har altid været at forenkle event management og hjælpe mennesker med at skabe meningsfulde møder. Ved at integrere med SuperOffices CRM-platform kan vi levere endnu større værdi til kunder over hele Europa og accelerere innovationen inden for event-tech,” siger Petri Hollmén, CEO i Lyyti, i meddelelsen.
Prisen for opkøbet er ikke offentliggjort.