Systematic lander kæmpeordre: Dansk forsvarsteknologi udrulles i hele det franske militær

Den aarhusianske softwarevirksomhed skal levere sit kommandosystem til hele den franske hær i en ordre til mindst 75 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Systematic PR / Mikkel Berg Pedersen)

Det aarhusianske it-selskab Systematic sætter endnu engang et markant aftryk på den europæiske forsvarsarena med en ny storordre fra det franske militær.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra virksomheden, der betegner aftalen som et strategisk gennembrud på et af de mest betydningsfulde markeder i NATO-samarbejdet.

Systematic skal levere sit kommandosystem SitaWare Headquarters til den franske hærs 3. division, der ifølge selskabet har en central betydning for NATO’s landoperationer.

Ordren markerer begyndelsen på en bred udrulning af løsningen i hele den franske hær.

Kontraktens præcise værdi er fortrolig og oplyses ikke, da den ifølge Systematic er klassificeret som en militær hemmelighed.

Virksomheden afslører dog over for Børsen, at ordren udgør et tocifret millionbeløb i euro – svarende til mindst 75 millioner kroner, og formentlig væsentligt mere.

“Frankrig spiller en nøglerolle i Europas forsvar i en tid, hvor sikkerhedsbilledet er mere uforudsigeligt end nogensinde. Det er afgørende at kunne operere effektivt og tæt integreret med allierede, og her giver SitaWare netop den nødvendige fælles situationsforståelse og evne til hurtige beslutninger,” udtaler Systematics administrerende direktør, Nikolaj Bramsen, i forbindelse med aftalen.

Med aftalen bliver Frankrig det nyeste medlem af den voksende gruppe af NATO-lande, der anvender SitaWare. Systemet anvendes i dag af omkring 50 lande verden over.

Systematic beskriver SitaWare som en avanceret kommandoplatform, der giver militære enheder et samlet, digitalt overblik over styrker, infrastruktur, fjendens bevægelser og terræn.

Systemet bruges til at planlægge, koordinere og udføre militære operationer på tværs af domæner – herunder land, luft, sø, cyber og rummet – og kan integreres med både egne og allieredes systemer.

Massiv fremgang i seneste regnskab

Kontrakten kommer kort tid efter, at Systematic i december offentliggjorde det bedste regnskab i selskabets historie. Her kunne virksomheden præsentere en markant fordobling af sit overskud før skat til 804 millioner kroner – et hop op fra 333 millioner kroner året før.

Omsætningen steg samtidig fra 1,63 milliarder kroner til 2,24 milliarder kroner, og nettoresultatet landede på 642 millioner kroner mod 255 millioner kroner året forinden.

Ifølge selskabet skyldes fremgangen både høj efterspørgsel på kerneydelserne og et ekstraordinært stærkt licenssalg. Derudover har geopolitisk usikkerhed og et øget fokus på digital suverænitet i Vesten bidraget til at øge salget – især inden for forsvarssegmentet, hvor Systematic i dag er en dominerende spiller.

Systematic har i dag knap 1.300 ansatte og hovedsæde i Aarhus. Selskabet er Danmarks største privatejede it-virksomhed og ejes fortsat primært af stifter Michael Holm, der stoppede som CEO i selskabet for to år siden.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS