Danske Logpoint dropper navnet efter 12 år: Vil nu kendes under nyt navn

Efter 12 år i markedet dropper det danske it-sikkerhedsselskab Logpoint sit navn. Fremover vil selskabets kendes under nyt brand.

Artikel top billede

Det danske it-sikkerhedsselskab Logpoint dropper sit navn, som det har været kendt for i markedet siden 2014.

Fremover vil selskabet kendes under sit nye navn, Guardsix.

Det nye navn er valgt, fordi det ifølge selskabet "afspejler et målrettet skift mod et endnu tættere samarbejde med regionale Managed Security Service Providers (MSSP’er) og organisationer, der navigerer i en tid med stigende regulatoriske krav og geopolitisk usikkerhed," som det hedder.

Ifølge Logpoint/Guardsix udgøres det nye navn af 'Guard' - altså 'vagt' - samt 'six,' som stammer fra luftfarts-udtrykket 'got your six,' som anvendes i betydningen 'jeg har din ryg,' meddeler selskabet.

"Samlet udtrykker det virksomhedens rolle som en tæt allieret, der står ved siden af de teams, der bærer ansvaret," meddeler Logpoint.

Logpoint siden 2014

Det er ikke første gang, at selskabet skifter navn. Det har heddet Logpoint siden 2014.

Inden da hed det Immunesecurity i nogle år og før det har det heddet både Outpost24 og Virusalarm.info, som var det navn, som det blev etableret med i 2001.

Guardsix har i dag omkring 50 medarbejdere under ledelse af CEO Mikkel Drucker.

Han overtog topposten i selskabet i foråret 2024 efter, at selskabets mangeårige administrerende direktør, Jesper Zerlang, var stoppet et halvt års tid før.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job