Science fiction-thrilleren Paradise bliver forlænget med en tredje sæson

Hele sæson 2 kan fra i dag streames på Disney+, som har bestilt endnu en sæson af den post-apokalyptiske thriller, hvor intet er, som det ser ud.

Artikel top billede

Det lignede en idyllisk verden med et bæredygtigt, pænt og sikkert samfund, der kunne være prototypen på en amerikansk forstad, hvor landets præsident endda boede.

Lige indtil præsidenten blev skudt i første afsnit.

Og det viste sig, at paradiset i virkeligheden var en kunstig by bygget dybt inde i et bjerg i Colorado, hvor en lille befolkning kunne overleve efter en verdensomfattende katastrofe.

Det var præmissen for sci-fi-serien Paradise, da første sæson landede på Disney+ i 2025 og øjeblikkeligt blev et kæmpe hit med glødende anmeldelser og blev nomineret til fire Emmy Awards.

Seriens succes blev hurtigt fulgt op med bestillingen af en sæson 2, hvor alle otte afsnit kan streames fra i dag.

I Paradise følger vi især Secret Service-agenten Xavier Collins (Sterling K. Brown), som i første sæson skulle opklare, hvem der stod bag mordet på den amerikanske præsident Cal Bradford (James Marsden) og ikke mindst hvorfor.

Det kom der en slags svar på i løbet af sæsonen, hvor mordet rystede den lille verdens magtelite. Her trak en gruppe tech-milliardærer i trådene, mens magt og hemmeligheder blev foldet ud.

Men i sæson 2 bliver det kun værre, for mordet på præsidenten viser sig at være forbundet med den magtstruktur, der driver Paradise.

Det giver både en åben og brutal magtkamp, og Xavier Collins opdager, hvor meget Paradise ikke blot handler om overlevelse, men også om at fastholde samfundets stabilitet ved hjælp af overvågning, data og psykologisk manipulation.

Og hvad sker der mon egentlig i den ødelagte verden uden for Paradise? Det er svært at gennemskue, efterhånden som serien bevæger sig fra opklaringen af et mord til en god, gammeldags konspiration.

I sin grundidé ligger Paradise tæt op ad Apple TV-hittet ”Silo”, som bestemt også kan anbefales. Begge serier foregår i et lukket samfund, hvor beboerne får at vide, at verden udenfor er ubeboelig, og hvor magthavernes kontrol med samfundet er afgørende.

Silo er dog mere klassisk dystopi, mens Paradise på mange måder er en politisk thriller, som tilfældigvis foregår i et post-apokalyptisk paradis af en slags.

Paradise er skabt af Dan Fogelman, der tidligere har stået bag hitserier som ”This Is Us” og ”Only Murders in the Building”.

Han afslørede allerede ved lanceringen af sæson 2, at han var i gang med at planlægge en tredje sæson. Hvis holdet bag Paradise kan holde speederen i bund og holde samme kadence som med produktionen af sæson 2, burde vi kunne se frem til endnu en sæson i 2027.

I mellemtiden er der god grund til at dykke ned i de to første sæsoner, som udnytter science fiction-rammen til at undersøge, hvordan teknologi, magt og information former et samfund.

Paradise ligner et post-apokalyptisk fristed, hvor råddenskaben ligger lige under den pæne overflade.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S