Spinder guld på hukommelseskrisen: Chipproducenter er pludselig blandt verdens mest værdifulde virksomheder

Mens danske virksomheder og organisationer må grave stadig dybere i lommerne for at få råd til nye pc'er og servere, har den globale mangel på hukommelse forvandlet chipproducenterne til nogle af krisens absolut største vindere.

Artikel top billede

(Foto: Miguel Á. Padriñán)

Mens resten af branchen sukker over eksploderende priser og endeløse leveringstider, er der nogen, der nyder den nuværende hukommelseskrise i fulde drag.

På bare ét døgn er to af verdens største hukommelsesproducenter blevet en del af den eksklusive klub af virksomheder i verden, der har rundet en markedsværdi på 1.000 milliarder dollar.

Først passerede amerikanske Micron Technology grænsen tirsdag. Få timer senere fulgte sydkoreanske SK Hynix trop, da selskabets aktie onsdag steg mere end 12 procent.

Samsung er også med

SK Hynix er det sidste selskab af de store tre hukommelsesproducenter, som har nået milepælen. Samsung Electronics passerede nemlig de 1.000 milliarder dollar allerede tidligere på måneden.

Dermed er maj måned blevet en stime af billion-dollar-milepæle for hukommelsesgiganterne, i takt med at den voldsomme efterspørgsel har strammet udbuddet til og skabt en af de helt store flaskehalse i AI-økonomien.

Kursudviklingen taler sit tydelige sprog. Alene i år er SK Hynix-aktien steget mere end 248 procent, Micron er oppe omkring 165 procent, mens Samsung er gået frem med mere end 210 procent.

Grunden til, at aktierne steg så meget tirsdag, er, at storbanken UBS mere end tredoblede sit kursmål for Micron-aktien til 1.625 dollar med argumentet om, at kunstig intelligens grundlæggende har ændret hele markedet for hukommelseschips.

Micron er ifølge Reuters nu det 11. største børsnoterede selskab i USA.

Verden er løbet tør for hukommelse

At producenterne kan tjene så stort, hænger uløseligt sammen med, at verden ganske enkelt er løbet tør for hukommelse.

Efterspørgslen efter de komponenter, der bruges i alt fra pc'er til datacentre, ligger ifølge Atea cirka 40 procent over det, producenterne lige nu kan levere. Det har gjort det muligt for netop Micron, Samsung og SK Hynix at sætte priserne markant op.

Særligt efterspørgslen på High-Bandwidth Memory (HBM)-chips er eksploderet, da de er udviklet til at træne og køre AI-modeller.

Og når techgiganter som Microsoft, Google, Amazon og Meta i øjeblikket bygger nye datacentre i et hidtil uset tempo, kræver det enorme mængder hukommelse.

Samtidig tager det tre til fire år at bygge en ny fabrik, hvorfor flere eksperter har sagt, at de høje priser kan vare helt ind til 2030.

Resultatet rammer hele fødekæden ned til den danske slutkunde. Atea har vurderet, at pc-priserne er steget cirka 40 procent på et enkelt kvartal, mens priserne på udvalgte high-end-servere er tredoblet, og leveringstiderne er gået fra uger til måneder.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos